4 Aralık 2017 – Solyayin.com sitesi editörü Emin Şakir’e özgürlük!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK Basın Açıklaması:

Solyayin.com sitesi editörü Emin Şakir’e özgürlük!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu web sitesinin de tasarımcısı olan, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyesi, Türkiye’de çıkmış tüm sol, sosyalist, devrimci yayınları arşivleyen, solyayin.com adlı web sitesinin editörü Emin Şakir, 28 Kasım’da tutuklandı ve Maltepe Cezaevi’ne konuldu. Emin Şakir’e yöneltilen başlıca suçlama sitede yayınlanan bazı yayınların “yasaklı yayınlar” listesinde olması.
Emin Şakir Türkiye’deki tüm sol, sosyalist yayınların arşivini, bir gazeteci titizliği ile yedi yıldan beri oluşturmaktaydı. Böylece Türkiye sosyalist hareketinin tarihindeki yazılı dokümanlara ulaşmayı ve onlar hakkında bilgi edinmeyi mümkün hale getirdi. Emin Şakir’in hazırladığı bu arşiv, Türkiye sol tarihini araştırmak isteyen yerel ve uluslar arası alanda çok sayıda araştırmacının da yararlandığı bir kaynak oldu.

İki yıldır süren soruşturmada, pasaport sahibi olan, defalarca yurt dışına gittiği halde her defasında geri gelen Emin Şakir’in kaçma şüphesinin olmadığı açıkça ortadaydı. Buna rağmen tutuklanması adalet duygumuzu bir kez daha yaralamıştır.

Emin’in yaptığı faaliyet, dokümanların, bilgilerin korunması, erişilebilir olmasının sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Arşivcilik ve gazetecilik alanında ödüllendirilmesi gereken bir çabadır.

Yayınlanmış olan gazete ve dergileri bir sitede tekrar yayınlamak suç olamaz. Emin’in tutuklanması ifade özgürlüğünün açıkça ihlalidir.

Arşivcilik suç değildir.

Gazetecilik suç değildir.

Emin Şakir’e özgürlük.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.