4 Aralık 2009 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Afganistan Obama’nın Vietnam’ı olacak!

Türkiye işgal ortaklığından vazgeçmelidir!

ABD Başkanı Barack Obama, yeni Afganistan stratejisini önceki gün açıkladı. Bu stratejinin yeni hiçbir yanı yok. Obama, 30 bin ABD askerinin daha Afganistan’da savaşmak üzere gönderileceğini söyledi. Kanlı işgalin suç ortağı diğer ülkelerden de daha fazla asker istedi.

Bunda korkunç bir terslik yok mu? Dünyanın en zengin ülkeleri NATO şemsiyesi altında birleşmiş, dünyanın en fakir ülkelerinden birini yıllardır yakıp yıkıyor, bombalıyor. Afganistan’da neredeyse taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakılmadı ama işgale direniş büyüyerek sürüyor.

Açıklanan ‘yeni strateji’, ABD’nin “Nobel Barış Ödüllü” başkanının, önümüzdeki aylarda Afgan halkının maruz kalacağı şiddetin dozajının daha da artacağını açıklaması anlamında ‘yeni’ sadece.

Bildik strateji: Şavaşa ve işgale devam!

Bush döneminden gayet iyi bildiğimiz kana, şiddete, bombalamaya, yoksulları, masum insanları öldürmeye odaklanmış bir savaş stratejisi ile yine karşı karşıyayız. ABD, Irak’ta yerlerde sürünen prestijini şimdi Afganistan halkının kanlarıyla mı parlatacak? Irak, Bush’un Vietnam’ı oldu. Son gidişinde Bağdat’ta kafasına pabuç fırlatılınca işi pişkinliğe vurup döndü evine. Bush şimdiden tarihin çöp sepetinde! Afganistan da Obama’nın Vietnam’ı olacak.

Afganistan yalanları…

Afganistan’da işgalci devletlerin ve NATO’nun saldırganlığının şiddetinin artacağının bir diğer göstergesi ise Obama’nın 2011 yılının Temmuz ayında Afganistan’dan askerlerinin çekileceğini dile getirmiş olmasıdır. Obama, Afganistan’da 2011 Temmuz’una kadar nasıl bir gelişme bekliyor acaba?

Afganistan daha fazla mı bombalanacak, Bütün bir halkı mı öldürmeyi düşünüyorlar?, Afganistan’ın altyapısından geriye kalanlar daha fazla mı imha edilecek, yaşlı, çocuk, kadın Afganlara daha ne kadar işkence yapılacak? 2001 yılından beri süren işgal, bu ‘yeni stratejiye’ göre nasıl olacak da 2011 Temmuz ayında son bulacak?

Çok açık ki ABD NATO’nun taşeronluğunda daha saldırgan bir işgal politikası izleyip Afganistan’da savaşını derinleştirecek. Dünyanın vicdanı Afganistan’da kanayacak.

Suç ortaklarına çağrı…

Obama, ABD’nin 30 bin askeri daha Afganistan’a yollayacağını açıklamasının hemen ardından yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında, Afganistan’a daha fazla asker gönderilmesi çağrısında bulunuldu. ABD Başkanı ise yaptığı açıklamada “Tehlikede olan basit biçimde sadece NATO’nun güvenilirliğinin testi değil, tehlikede olan müttefiklerimizin ve dünyanın ortak güvenliğidir” dedi.

NATO ise bu açıklamanın hemen ardından Afganistan’a ek asker talebinde bulundu. Bu çağrının muhataplarından biri de elbette Türkiye.

Evet doğru, dünya büyük bir tehlike altında!

Elbette, Afganistan’ın da dünyadaki bütün diğer ülkelerin de özgürlüğün tüm genişliğiyle yaşandığı ülkeler haline gelmesi gerek.

Gerçekten de dünya bugün tehlikede ve bu tehlikenin temel nedeni ne dün Saddam idi ne bugün Taliban direnişidir. Dünyayı milyonlarca insana zehir eden tehlikenin nedeni ABD’nin saldırgan savaş ve işgal politikalarıdır. Dünyanın güvenlik sorunlarının en temel nedeni, NATO’nun savaş ve cinayet örgütü olarak çalışmaya devam etmesidir.

Dünyanın huzursuzluğunun en önemli nedeni, petrol gibi küresel sistemin can damarı olan kaynakları denetlemek için Irak’ta, Afganistan’da ve Filistin’de milyonlarca insanı öldüren ABD ve ortaklarının sürdürdüğü ölçüsüz şiddettir. Dünyanın da Afganistan ve Irak’ın da, Filistin’in de daha güvenlikli hale gelmesinin tek yolu işgal güçlerinin derhal ve koşulsuz bir şekilde tüm ülkelerden geri çekilmesidir. Dünyada barış için öncelikle suç örgütü NATO dağıtılmalıdır.

Erdoğan, işgal ortaklığından vazgeç!

NATO toplantısı devam ederken, ABD büyükelçisi, Türkiye’den Afganistan için ek asker istendiğini açıkladı. Türkiye’nin halen Afganistan’da 700 askeri var. ABD ve NATO önümüzdeki aylarda daha şiddetle sürdürecekleri Afganistan işgali için şimdi Türkiye’den daha fazla asker istiyor. Obama, Türkiye’den ‘sıcak çatışma sınırlamasını kaldırmasını, savaşan asker ve savaş uçağı göndermesini’ açık açık istedi.

Hükümet çevrelerinden çelişik açıklamalar yapılıyor. Başbakan Erdoğan 7 Aralık’ta ABD’ye gidiyor. Türkiye’den istenen askerlerle ilgili bir pazarlık yapılacağı kesin.

Biz, Türkiyeli savaş karşıtları olarak, Obama Türkiye’ye geldiğinde sokaklara çıkmış, “Obama, boşuna gelme Afganistan’a asker yok” demiştik. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Kulağınızı Pentagon’culara, NATO’culara değil kendi halkınıza çevirin. Bu ülkede hiç kimse ABD’nin savaşına ve işgaline asker olmak istemez. Tarihimizde kara bir leke olan Kore Savaşı’nın yarası hâlâ kanıyor.

Emperyal güdülerle 2001 yılında başlatılan ve yıllardır Afgan halkını canından bezirden, on binlerce Afganın ölümüne neden olan işgalin ortağı olmaktan vazgeçin!

Kan döken bir savaş aygıtı olan NATO’dan çıkın.

Afganistan’a yeni asker göndermeyi aklınızdan bile geçirmeyin. ABD’nin kan dökücülüğünü artıracağını açıkladığı Afganistan’daki askerleri derhal geri çekin.

Savaşmayın ve savaşın ortağı olmayın!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.