30 Ocak 2016 – Barış Zinciri Oluşturuldu – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 11-eylem-silahlar-sussun-30012016Mazlumder ve Küresel BAK’ın çağrısıyla buluşan barış aktivistleri silahların susmasını ve savaşa son verecek müzakerelerin başlamasını istediler.

Saat 14.00’te Tünel Meydanında toplanan aktivistlerin İstiklal Caddesi boyunca yapmak istedikleri barış zincirine izin verilmedi. Aktivistler alkışlarla ve düdükler çalarak meydanda el ele tutuşup geniş bir halka oluşturup “Silahlar sussun barış konuşsun” sloganları attılar.

Barış Zinciri Videosu: https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=Q1VdmJJFVes

Mazlumder Genel Yönetim Kurulundan Fatma Betül Demir eylemin çağrı metnini okudu. Demir’in okuduğu çağrı metninde şunlar söylendi:

Geçtiğimiz yıllarda çözüm süreci, barış süreci derken çok umutlanmıştık. Adı ne olursa olsun, Türkiye’nin Kürt sorununu demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi çözülebileceğine inanmıştık. İnsanlar o kadar umutluydu ve o kadar umutlu olmak istiyordu ki barışa, çözüme ve Kürt meselesine ilişkin bütün konuşmalar “en azından artık cenaze kaldırmıyoruz” cümleleriyle başlıyordu. Çünkü artık anaların ağlamayacağını ummak, acılarımızın dineceğinin de bir işaretiydi.

Şimdi ne yazık ki yine analar ağlıyor ve yaralarımız değil kapanmak, giderek daha da açılıyor. Öldürerek elde edilen sonuç hiçbir zaman kazanılmış olmayacak. Böyle bir sonuç, Türkiye toplumunun sadece travmalarını derinleştirecek ve geleceğe dönük kin ve nefret tohumlarını besleyecek.

Bu yüzden biz ısrarla, öldürmek çare değil diyoruz. Çok daha huzurlu ve kardeşçe yaşayacak bir Türkiye için, yarına umutla bakmak ve artık geleceğimizi korkusuzca kazanabilmek için, bir an evvel silahlar sussun, müzakereler yeniden başlasın diyoruz.”

 

Ardından Mazlumder İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Ali Öner de kısa bir konuşma yaparak, gerekçesi ne olursa olsun şiddete son verilmesini ve müzakere masasının yeniden kurulmasını istediklerini söyledi. Öner şöyle dedi:

Şu an burada barış için ses çıkarıp düdükler çalıyoruz. Gönül isterdi ki coğrafyamızın her yerindeki çocuklar da evlerine hapsolmasın, sokaklarda oynayıp düdükler çalabilsin. Ölümler dursun istiyoruz. Kimse yetim kalsın istemeyiz. Hiç bir çocuğun babasının tabutuna sarılmasını istemeyiz. Hiçbir annenin çocuğu için ağlamasını istemeyiz. Daha önce başlamış olan müzakerelerin devam etmesini istiyoruz. Son yıllarda silahtan ve ölümden bahsedilmeyen bir süreç yaşamıştık. Bu sürecin devam ettirilmesini istiyoruz.”

 

Açıklamanın son konuşmacısı Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulundan Şengül Çifçi ise şöyle konuştu:

Bugün bu meydanda el ele verdik, bir barış zinciri oluşturduk. Öldürmek çare değil, silahlar sussun, ölümler dursun istiyoruz. Savaşın yerini barış ve diyalog ortamının alması için müzakereler yeniden başlasın istiyoruz. Dileğimiz barış zincirinin ülkenin bir ucundan, öbür ucuna kadar uzanmasıdır. Çünkü barışın düşmanlarına ve savaşı kışkırtanlara verilecek en iyi yanıt sokakları inadına barış talebiyle doldurmaktır. Barış için el ele veren, barışın sesini yükseltmek için çaba gösteren herkesi buradan selamlıyoruz.

Altı aydır yeniden başlayan çatışmalar, Kürt sorununun barışçı çözümü için atılan adımları destekleyip “barışa evet” diyenlerin kaygılarının ne kadar yerinde olduğunu çok acı biçimde gösterdi. Yüzlerce insanımız can verdi. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentler ağır silahlarla yerle bir edildi. İnsanlar evini, yerini, yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Bu acıların telafisi çok zor.

Artık yeter. Her gün canlarımızı alan bu savaş geleceğimizi de karartıyor. Barış olmadan eşitlik, özgürlük ve demokrasi olmaz. Barış umuttur, umudu büyütmek için bir kez daha “savaşa hayır” diyoruz. Silahlar sussun, yeniden çözüm ve müzakere sürecine dönülsün. Barış için, eşitlik ve demokrasi için savaşın değil diyalog ortamının yaratılması gerekiyor.

Acil barış, acil demokrasi istiyoruz. Yasaklar, olağanüstü hal ve sıkıyönetimler değil özgürlük istiyoruz.

Konuşmaların ardından alkışlar, düdükler ve sloganlarla basın açıklaması bitirildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.