30 Haziran 2011 – Basın Açıklamasında Okunan Metin -İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Özgürlük, Barış ve Adalet istiyoruz! Hatip Dicle Meclise!!

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

Yine gergin günlerden geçiyoruz. Yine sinirimizi bozan, öfkelendiren bir dizi yargı kararı ardından siyaseten soruna çözüm getirmesi beklenenlerin vurdumduymazlığına tanık oluyoruz. İstikrar vaadiyle iktidara gelenler ülke açık açık savaşa sürüklenirken kibirli bir aymazlıkla davranıyor. Savaş çığırtkanları kin kusuyor. Sokakların öfkesi ve hayal kırıklığı gaz ile nafile boğulmaya çalışılıyor.

12 Haziran seçimlerinde yüz binlerce kişinin oyunu alarak milletvekilliğine hak kazanan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarının haklarının gasp edildiğine inanıyoruz. Bir yanda “Meclise gelin, siyasetinizi burada yapın” samimiyetsizliği, bir yanda fütursuz bir saldırganlıkla halkın iradesine ipotek koyma çabası… Barışın yolu bu değildir.

Seçimlerden hemen sonra güzel günler görmeye hazırlanırken, barış ve diyalog ortamının gelişmesi için uygun koşulların oluştuğunu düşünürken, yargı kararıyla tüm toplum yeniden derin bir gerilimin içine yuvarlandı.

Özellikle Hatip Dicle’ye yönelik yasaklamanın arkasında, sadece AKP değil, CHP ve MHP de rol aldı. Hatip Dicle’nin milletvekilliği hakkı bu üç partinin koalisyonuyla gasp edildi. Oysaki on binlerce insanın barışın sesini yükseltmek için verdiği oylarla milletvekili seçilen Hatip Dicle, sadece ve sadece düşüncelerini açıkladığı için hapis yatıyor.

Bağımsız milletvekillerinin haklarını gasp edenler, Blok milletvekillerinin katıldığı basın açıklamalarına gaz bombalarıyla saldıranlar, Kürt halkına seçimlerden önce en sert yöntemlerle, göz altılarla, tutuklamalarla saldıranlar barışın sesini kısmak isteyen güçlerdir.

Blok adaylarının seçim kampanyasının bu kadar baskıya rağmen, 36 milletvekili çıkartmasını bir türlü sindiremeyenlerdir!

Hatip Dicle’nin barış yönünde yapacağı çalışmaların etkisinden korkanlardır!

Bir halkın, KCK davası gibi uydurma hukuksal süreçlerle geriletileceğini sananlardır!

Tekrar ediyoruz, bu yol barışın yolu değildir!

Halklar savaş istemiyor, acı istemiyor, gözyaşı, bomba sesleri istemiyor! Barış şarkılarını birlikte söylemek istiyor. Halklar özgürlük istiyor, barış ve adalet istiyor!

Bu yüzden, biz aşağıda imzası bulunanlar, barış için, savaşa hayır demek için, özgürlük ve adalet için; hükümeti, meclisteki diğer partileri ve YSK gibi kurumları, Blok adaylarının gasp edilen haklarını iade etmek üzere süratle adım atmaya davet ediyoruz.

Zira barış ertelenemez, ertelenmesi teklif dahi edilemez insani bir gerekliliktir.

Ayla Yıldırım

Kedkarênçapemeniyê û dostênbirûmet,

Em dîsadirojênhêrsoyîre de derbasdibin. Dîsabiryarênkudozgerdigrin me hêrs dike û me diqehirînin. Siyasetmedar li hemberîvanbiryarên şaş, dengêxwedernaxin û bibêdengmayînaxwe ve piştgirî didin biryarê.

Hikumetakubêlen a aramî hat ser îktîdarê, biawayêkîvekirîwelêtberbi şer ve dibe. Şerxwazênkudengêxwebilind dikin gotinên şer vedireşinin. Kesênkuberteknîşanêvanbiryarê şaş didin jîdixwazinbi gaz û ava şidyayîbifetisînin.

Em vêbaweriyê de ne kuendamên Bloka Ked, Demokrasî û Azadiyê, bigirtinadengênsedhezaranmirovî ve 12’e Hezîranê de parlementerhatinehilbijartin. Lêmixabinmafênwanhatiyexesp kirin. Bialiyek ve bêsamîmîyeti ye kî “werinmeclîsêsiyasetaxwe li virbikin” jialiyê din ve jîdixwazinbizimanekîtûnd, nebaş û êrîşkaripotekêdaynin ser vînagelan… emjîdibêjinku ev rê riya aştiyênîn e.

Hemansaziyadadgeriyê, berî hilbijartinêjîxwestkumafênçendberendamênBlokêxespbike.

Dihilbijartinê de AKP’ênêzîsedîpêncîdenggirt. Lêdîsabizimanêxweyêtuj ve atmosferekhêrsoyîbilind dike. AKP kubiryaraYSK’yêgirtiye pir kêfxweşdixuye. Kesênku li hemberîbiryaraYSK’yêderdikevin kolana û berteknîşanêbiryarê didin, rastê gaz, jop, binçavkirin û şîddetapolêsan ve rûbirûdimînin.

Em vêbaweriyêdenekubitaybetîpiştaqedexekirinaparlementeriyaHatîp DÎCLE de ne tenêrola AKP, rola CHP û MHP’êjîheye. Her sêpartiyanbikooalisyonekî ve mafênDîclexesp kirin.

Yênkumafênberendamênxweserxesp kirin, daxuyaniyênkuparlementerênBlok’êtevlê dibin jîpolêsbibombeyêngazêerîş dikin. Erîşkarênku berî hilbijartinêhemûrê û rêbazên ne baş xwestindengêgelêkurdbifetisînin, bigirtin, binçav kirin û birîndarkirinêjîdixwazindengêaştiyêbifetisînin.

Lihemberîhemûêrîşan, kampanyaya hilbijartinê de xebatekîxurthatemeşandin û encamênxebatan ve jî 36 wekîlhate dest xistin. Ev serkeftîbûnjialiyêdesthilattaran ve nehatehezm kirin.

BandoraxebatênkuHatîpDÎCLE’yê riya aşt*iyê de bikira, nexwestin û tirsiyan!

Em mirinênaxwazin, şer naxwazin, rageşînaxwazin! Azadîdixwazin! Jibohemûkesanazadî, aştî û edeletêdixwazin!

Dijayetiyekçawayeku, hem dixwazinparlementerên Bloka Ked, Demokrasi û Aştiyêwerinparlementoyê, hem jîjialiyê din ve êrîşêgelêkujiboparlementerênxweyêngirtînederdikevinqadan dikin.

Kesênku ,jiboçareseriyênîşaneyeknîşannadin,jiboçareserî û hevdîtinêgaveknavêjin, dengêbihezarankesantunedihesibîne, mafêhilbijê/hilbijêriyê bin pê dikin, axaftinênwanên li hemberîbiryaraendamêneniyêêdîsînorêntirûşêdiqedîne.

ParlementeriyaHatîpDîcle ya kuwexespkiriyeîadebikin! Piştrebiaxivin!

Mafênpartemenlerên me yênkunihadi doza KCK’ê de girtîneîadebikin! piştregotaranbibêjinjiboqutsiyetameclîsê!

HatîpDîclejiboku fikir û ramanênxwegotinenihadigirtîgehê de ye. Demagirtîgehê de bûjîbidengêhezarankesî ve hatêhilbijartinjoboparlementeriyê.

Jibervê, em kesênkunavîşên li jêr de ne, jiboaştiyê, li hemberî şer, kuştinna, jiboçareseriyê, bang dikin kuhukumet, meclîs û saziyênYSK’yêbilajibokumafênnamzetênEniyêbipaşvebêdayînbilezgînîgavbavêjin.

Yıldız Önen

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.