4 Kasım 2017 – OHAL bütçesine hayır

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Şenol Karakaş

Hükümet 2018 bütçe görüşmelerinde tercihini eğitim, sağlık ve emekçiden yana değil silahlanmadan yana yapıyor. Yoksulların vegilerinden elde edilen gelirler silahlanmaya ve savunma giderlerine harcanacak.

İlginç olan ise OHAL koşullarında gündeme getirilen bütçe önerisine KESK dışında diğer kamu çalışanları sendikalarından bir tepki gösterilmemesi. Oysa yüz binlerce üyesi olan Memur-Sen kendi üyelerini de doğrudan etkileyen bu bütçeye kesin bir dille hayır demelidir. OHAL koşullarına rağmen, 2018 bütçe önerisine karşı emek örgütlerinin birleşik mücadelesiyle yanıt verilmelidir.

Yargıda demokratikleşme şart!

Büyükada’da casusluk yaptıkları iddiasıyla gözlatına alınan ve tutuklanan hak savunucularının tümü tahliye edildi. Başka bir davadan yatan Murat Aksoy ve Atilla Taş da tahliye edildi. Yüzlerce gün hapis yatmışlardı. Büyükada tutukluları da üç ay boyunca hapis yattılar. Son olarak sıra Osman Kavala’ya geldi. Osman Kavala demokratileşme mücadelesine elinden gelen tüm katkıyı yapan bir aktivist. Şimdi de Osman Kavala ‘anaysal düzeni yıkmaya teşebbüsten’ tutuklandı.

Osman Kavala da en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacaktır. Fakat bu türden her yargısal hamle, yargıda acil bir demokratikleşme ihtiyacının ne kadar yaşamsal olduğunu gösteriyor.

Rusya-Pyd diyaloğu

Rusya Suriye’de mücadele eden tüm Kürt grupların, Soçi’de düzenlenecek “Suriye halkları toplantısı”na katılması için girişimlere başladı. PYD de Soçi’deki toplantıya davet edildi. Böylece, ABD’den sonra Rusya da PYD ile en üst düzeyde diplomatik ilişkiler kurmaya kararlı olduğunu göstermiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Türkiye’de devletin bekası olarak tarif edilen gelişmelerin kaynağında esas olarak Suriye’de PYD’nin denetiminde bir Kürt koridorunun oluşup oluşmayacağı kaygısı yer alıyor. Türkiye bölgede Kürtlerin haklarını kazanmasına cepheden karşı çıktıkça ve bunda bir beka kaygısı görmeye devam ettikçe Kürtler dev askeri-sanayi güçler olan ABD ve Rusya’yla siyasi ilişkilerini daha fazla güçlendiriyor.

Oysa başka bir yaklaşım, tüm süreci demokratikleşme temelinde ele almak beka tartışmasını da Kürtlerle kurulan ilişkileri de Kürtlerin haklarını kazanmasına yaklaşımı da baştan sona değiştirecektir.

Bu yazı Marksist org web sitesinde yayınlanmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.