29 Eylül 2007 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İran’a dokunmayın! İncirlik Üssü’nü kapatın!

Değerli basın emekçileri, değerli savaş karşıtı dostlar,

Bir kez daha bir aradayız. Bir kez daha savaşa karşı sesimizi yükselteceğiz. Çünkü bir kez daha büyük bir savaş çılgınlığıyla yüz yüzeyiz. 11 Eylül’den beri süre giden Afganistan işgali, yaklaşık beş yıldır süren Irak işgali, on yıllardır süren Filistin işgali, İsrail’in geçen sene Lübnan’ı yakıp yıktığı saldırganlık yetmezmiş gibi emperyalizm şimdi de İran’ı hedef tahtasına oturttu.

Bush ve ekibi açık açık İran’ı tehdit ediyor.

Gerekçeleri yine aynı, alışageldiğimiz yalanlar zincirinin bildiğimiz bir halkası. Bush’a göre İran teröre destek olmak, Ortadoğu’da savaş çıkartmak için nükleer silah üretiyor!

Demokrasi ve silahsızlanma şampiyonu olduğunu sanan ABD yöneticileri bu gelişmeye kesinlikle karşı olduklarını söylüyor.

Ve Bush tehdit etti. İran’ın çok büyük bir tehdit olduğunu ve ABD’nin bu tehditle çok yakın bir zamanda yüzleşeceğini söyledi. Bush’un yüzleşmeden ne anladığını artık çok iyi biliyoruz. Bush, öldürmeden, katletmeden yüzleşemeyenlerden.

Afganistan işgali boyunca öldürülen on bini aşkın sivil Afganlı, Irak işgali boyunca öldürülen 1 milyon sivil Iraklı Bush’un yüzleşmeden ne anladığını gösteriyor.

Şimdi ABD yeni bir katliama hazırlanıyor.İran büyük bir tehdit altında!

Bu yüzden buradayız! Yüksek sesle bir kez daha haykırmak için buradayız!

İran Irak olmayacak! İran’a dokunmayın!

Değerli basın emekçileri,

ABD’nin savaş politikalarını duyuran yapan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ABD İran-Irak sınırına üs kurmaya hazırlanıyor. ABD 3. Piyade Tümeni Komutanı General Rick Lynch’in açıklamasına yer veren gazete, İran sınırına 3-4 kilometrelik uzaklıkta inşa edilecek üssün en az 2 yıl görevini sürdüreceğini yazdı. Gerekçe İran’dan gelen silahların direniş hareketine ulaşmasının engellenmesi. Pentagon bu haberi yalanlamazken, burada kurulacak ABD üssünün Irak’a değil İran’a dönük bir işlev göreceği açık.

Bu yüzden bizler, küresel savaş karşıtı hareketin aktivistleri, dünya çapında İran saldırısına karşı mücadeleye başlıyoruz ve tüm kamuoyunu ABD’nin İran’a yönelik saldırganlığına karşı mücadeleye çağırıyoruz.

Bu mücadelemiz Türkiye’de somut bir hedefe sahip. Türkiye de ABD’nin İran saldırısının bir parçası yapılacak. Bombardıman uçaklarının dönüşünde Türkiye hava sahası kullanılacak. Yaralı ABD uçakları İncirlik, Muş, Batman ve Diyarbakır’daki askeri üslere inecek.

Biz çok uzun bir süredir, İncirlik Üssü’nün kapatılması, ABD’nin işgal politikalarının bir üssü olarak kullandırılmaması için mücadele diyoruz. Şimdi bir kez daha buradan AKP hükümetine sesleniyoruz: İncirlik Üssü’nü kapatın, Irak işgaline daha fazla ortaklık yapmayın! Irak’ta öldürülenlerin katilleri İncirlik’te dinlenemesinler.

Türkiye’nin hava sahasını ABD ve İsrail’in savaş uçaklarına kullandırmayın. Olası bir İran saldırısının parçası olmayın.

Daha da önemlisi bölgede devam eden savaşlara bir yenisinin eklenmesini, Kuzey Irak’a müdahale etmenin yollarının açılması olarak düşünmeyin.

Değerli basın emekçileri, değerli, dostlar,

Dünyayı ve bölgeyi çok büyük bir kaosa sürükleyeceği kesin olan bu saldırıya karşı mücadele etme çağrısı yapan küresel savaş karşıtı hareket, tüm ülkelerdeki savaş karşıtlarını tepki göstermeye çağırıyor.

Bizler de tepkimizi ilan ediyoruz. ABD’nin İran’a saldırdığı gün saat 18.00’de Küresel savaş karşıtı hareket ile birlikte İstanbul-Taksim, Ankara-Yüksel Caddesi, İzmir–Konak’ta ve diğer illerde alanlara çıkıp saldırganlığı teşhir edeceğiz. Gösterileri saldırganlık sona erene kadar sürdüreceğiz.

Tüm dünyada savaş isteyenler küçük bir azınlık. Biz savaş karşıtları dünyanın büyük çoğunluğuyuz. ABD’de, İngiltere’de, Almanya’da ve Avrupa’nın birçok ülkesinde savaşa karşı örgütleniyoruz. İran halkına, Irak halkına, Lübnan halkına, Afgan halkına ve Filistin halkına dayanışma selamlarımızı yolluyoruz.

İran’a dokundurmayacağız!İran Irak olmayacak!İncirlik Üssü kapanacak!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Görkem Yeltan ve Memet Ali Alabora

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.