28 Aralık 2017 – Adalet Zemini Basın Açıklaması: KHK’lar adaletsizlik getirdi.

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Adalet Zemini Basın Açıklaması:
KHK’lar adaletsizlik getirdi.

Yeni KHK’lar ilk adaletsizliği Meclis’e yaptı. Meclis’in yasa yapma yetkisi hükümsüz bırakıldı. Olağanüstü hâl kapsamında değerlendirilemeyecek, Meclis tarafından düzenlenmesi gereken pek çok konu KHK ile düzenlendi. Taşeron işçi kadroları, Yargıtay, Danıştay kadro düzenlemeleri, Gemlik ilçesinin coğrafi sınırları vb. pek çok konu KHK’nin içerisinde yer aldı.

KHK’larla bir diğer adaletsizlik işinden atılan memurlara yapıldı. Çok sayıda kamu emekçisi ihraç edildi, bu kişiler aileleri ile birlikte açlığa ve sefalete terk edildi.

KHK’larda en çok dikkat çeken adaletsizlik, “terör eylemlerini bastıran kişilerin” cezai sorumluluğu olmamasına ilişkin maddedir. 15 Temmuz darbesine karşı direnen insanları korumak amacıyla yazıldığı söylenen bu madde, muğlâklığı nedeniyle bundan sonraki bir takım olaylarda yer alabilecek kişilere de cezasızlık öngörebilir. Nerede başlayacağı ve biteceği kestirilemeyecek böyle bir yetki, telafisi imkânsız olaylara yol açabilir. Bu tehlike pek çok uzman kişi tarafından açıkça ifade edilmektedir.

KHK’ların yol açtığı diğer bir adaletsizlik, tek tip kıyafet uygulamasıdır. Geçmişte özellikle hapishanelerde yoğun tepkilere sebebiyet veren “Guantanamo” tutsaklarını hatırlatacak uygulamalar tekrar büyük infiallere yol açabilir, bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.

Bütün bu adaletsizliklere karşı, toplumun kanaat önderlerinin ve hukuk dünyasının önde gelenlerinin inisiyatif alması, hükümet nezdinde girişimde bulunmaları ve düzenlemelerin iptal edilmesi için gerekli bütün adımların atılması talebimizdir. Bu ülkenin vatandaşları ve bu toplumun bireyleri olarak, adil ve demokratik bir hukuk düzeninde yaşamak en büyük dileğimizdir.

Adalet Zemini

28 Aralık 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.