27 Eylül 2013 – “Çözüme Evet Barışa Evet” Basında Çıkanlar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BİA Haber Merkezi / TimeTürk – “Demokrasi Paketi Kritik Öneme Sahip”

490-254Çözüme Evet Koalisyonu, demokrasi paketine ilişkin görüşlerinin yer aldığı 104 imzalı metni açıkladı. Katılımcılar, paketin herkesi tatmin etmemesi halinde de sürecin devamı için çabanın sürmesi gerektiğini söyledi.  Çözüme Evet Koalisyonu, pazartesi günü açıklanması beklenen demokrasi paketine ve çözüm sürecine dair görüşlerin yer aldığı ve aktivist, gazeteci, aydın, yazar, sanatçı ve kurum temsilcileriden 104 kişinin imzaladığı metni açıkladı.  Cezayir toplantı salonunda bugün yapılan basın toplantısında Avukat Gülden Sönmez, Akademisyenler Bekir Berat Özbek, Ferhat Kentel, Eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Gazeteci Nevzat Çiçek, Kafkasya Forumu aktivisti Kuban Kural, Sanatçı Kerem Kabadayı’nın konuşma yaptı.  Çözüme Evet Koalisyonu,  süreçte sıkıntıların yaşabileceğini ve aşılmasında esas görevin siyasi iradede olduğunu vurgularken kritik bir önemi olduğunu söylediği demokrasi paketinin “demokrasi taleplerine sahip çıkan toplumsal kesimlerin istekleri doğrultusunda” oluşması gerektiğini belirtti.

“Savaşsız yaşam için kalıcı adımlar”

Küresel BAK’tan Kerem Kabadayı’nın okuduğu imza metninde sürecin devamının ve çatışmasızlık koşullarının sürmesinin önemli olduğu vurgulandı.

“Görüşme kanallarının açık tutulması, can kaybı yaşanmamasının sağlaması ve sürecin tüm sıkıntılarına rağmen siyasal alanda tartışılmaya devam etmesi için tarafların gösterdikleri ısrarı olumlu buluyoruz.

“Tarihsel ve güncel sayısız dinamiğin üst üste gelmesiyle biriken bir sorunun çözülmesine yönelik adımların hiçbir sıkıntı yaşanmadan ilerlemeyeceğini biliyoruz. Bugün yaşanan sıkışmışlığın aşılmasında ise esas görevin siyasi iradeye düştüğünü vurgulamak istiyoruz.”

Demokrasi paketinin kritik bir öneme sahip olduğunun vurgulandığı metinde “paketin içeriğinin demokrasi taleplerine sahip çıkan toplumsal kesimlerin istekleri doğrultusunda oluşturulması” gerektiği belirtildi.

“Taleplerin en başında, on yılların devlet politikası tarafından kimliği inkâr edilen halkların anadilinde eğitim, dışlanan, yok sayılan ve baskı altında tutulananların siyasal ve toplumsal yaşama katılma yollarının açılması ve yerel yönetimlerde demokratikleşme gibi düzenlemeler var.

“Yok sayılan, temel hakları gasp edilen halkların varlığı tanındığında ve hakları her düzeyde garanti altın alındığında kalıcı bir barış, gelişkin bir demokrasi ve savaşsız bir yaşam yönünde kalıcı adımlar da atılmış olacak.”

Özipek: Barış bir atmosfer işi                    

“ Tarihi bir dönemdeyiz ve bunun ruhuna uygun bir yaklaşım tarzı ve dil geliştirmek hepimizin görevi. Bu, siyasi olmaktan çok ahlaki bir sorumluluk.

“Hükümete ve Kandile, sürecin sahiplerine, temel siyasi aktörlerine daha özel bir görev ve ciddi bir sorumluluk düşüyor.

“Barış sadece hukuki ve siyasi çerçeveyle ilgili reformların yapılması değil aynı zamanda atmosferin tesis edilmesi sürecidir. Sürecin zarar görmesine yol açacak herhangi bir dilin kullanılmasından kaçınılmalı.

“Türkiye’nin Kürt sorununda talep edilen haklara itirazın ahlaki meşruiyeti kalmamış, bu hakların ahlaki üstünlüğü kabul edilmiştir. Geriye kalan siyasi süreçleri işletmek ve bu hakların iade edilmesiyle birlikte barış sürecini sonuca ulaştırılmaktır. Siyasal aktörlerin de ötesinde sivil toplum ve bireyler olarak sürece sahip çıkmalıyız.”

Uras: Demokrasi paketlenemez

“Türkiye’nin aydınlık yüzünün ortaya koyduğu perspektifin pakette cisimlenmiş olması ülkenin geleceği açısından önemli. Ben iyimserim, 2014’ün barış yılı olacağı konusunda tereddütüm yok.

“Bu kesintisiz bir süreç. Demokrasi paketlenemez ama demokrasinin alanının genişletecek her alanın desteklenmesi gerekir.

“Sorunları, sorunların mağdurları çözer. Paketlerin kendisinin demokratik süreçlerle işletilmesi paket kadar önemli.”

Kentel: Kürt meselesi bizi olgunlaştırdı

“Sürecin en önemli özelliklerinden biri aylardır çatışma nedeniyle insan hayatının kaybetmemesi çok önemli. İnsanların ölümü iki taraftan da insanları yıpratıp sosyal psikolojiyi bozan ve kutuplaştırmayı arttıran bir süreç.

“Bizi olgunlaştıran en önemli meselelerden biri olan Kürt meselesinin çözülmesi gerekiyor. Kendimizle barışmamız için bu gerekli. Kan akmayan bu sürecin sürekliliği o zaman mümkün olacak.”

“Bu zor bir süreç. Hakların iade edilmesi bazılarını sinirlendiriyor. Bu kesimin iyileşmesi de barışla, Kürt meselesinin iyileşmesiyle mümkün.”

Çiçek: Paket herkesi tatmin etmeyecek

“Paketle ilgili görüşleri alınan sekiz on kişiden biri olarak diyebilirim ki anadil tartışması kapımızda. Anadil meselesi özel okullara sıkıştırılacağı görülüyor, yanılmış olmayı dilerim.

“Başörtüsü ile ilgili yumuşama geleceğini, köy isimlerinin değiştirileceği, KCK tutukluları ve terör mağdurların, ceza yasası ile benzer suçtan yargılananları tek suçta toplama, azınlıklarla ilgili gelişmelerin geleceğini biliyoruz.”

“Esas mesele bundan sonra başlıyor. Bu paketin tamamıyla hepimizi tahmin etmeyeceği gerçeği karşımıza çıkacak. Yeni bir eylem birlikteliğimizin orada başlaması ve sürecin devam etmesi gerekiyor.

“Paketin açıklanmasından sonra yapılacak tartışmalar güven ve normalleşme sürecini sağlayacak.”

 

Kural: Temel haklar olmadan barış olmaz

“Çözüm ve barış süreci sadece Kürt siyasi hareketi ve Kürt halkını değil, Çerkezleri, Ermenileri de umutlandırdı. Savaşın ve silahın olmadığı ortamda hem kendi sorunlarımızı hem de devletle olan problemlerimizi konuşmaya başlayacağız. ‘Aldığınız hakları iade edin’ diyeceğiz.

“Ne kadar vahimdir ki iktidar ile temel hakları verip vermeyeceğini konuşuyoruz.

“Çerkes, Türk, Ermeni hepimizin konuşması gereken şey barış ve aynı zamanda barışın sürekliliği. Bu temel haklar verilmeden mümkün değil. Temel haklar verilmezse silahlar olmasa da çatışacağız.”

Sönmez: Sorumluluk büyüdü

“Süreçle ilgili sorumluluk büyüdü. Bundan sonra bu meseleden dolayı hayatını kaybeden her bir kişi için, başta siyasi iktidar olmak üzere herkes kendini sorumlu hissetmeli.

“Sivil anayasa sürecine gelmeden, bazı tasarruflarla düzeltebileceğimiz çok şey var. Okullarda andımızla ilgili kampanya gibi çalışmalar sonuç verebilirdi, bunlar ümit verici.

“İnsanlarda çözüm süreciyle oluşan büyük umutlar var.  Umutlarla oynamanın en kadar tehlikeli olduğuna dikkat çekilmeli. Paketin herkes için sevindirici olmasını umut ediyoruz ancak aksi halde de çabanın sürmesi gerekir.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.