27 Eylül 2012-"Çözüme Evet Barışa Evet" İmza Metni ve İmzacılar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İmza metni: Çözüme evet! Barışa evet! Şimdi barış zamanı

Biz aşağıda imzası bulunanlar, ‘çözüm süreci’ başladığında, yıllardır gençlerin can verdiği çatışma ortamının sonlanmasını çok önemli bir adım olarak değerlendirdik, çözüme ve barışa koşulsuz evet dedik. Türkiye”nin kadim bir sorununun çözümü için başlatılan çatışmasızlık ve diyalog süreci, tarihsel öneme sahiptir. Herkesin bu konuda son derece hassas olması gerekmektedir.

“Çözüme Evet! Barışa Evet!” demeye devam ediyoruz. Süreç başladığından beri çeşitli etkinliklerle bu sürecin başarı kazanması için çabalıyoruz.

Çözüme Evet kampanyası 27 Eylül 2013 Basın Açıklaması videosu: http://www.youtube.com/watch?v=KoEKE5AD_dI Geçen aylar boyunca zaman zaman yaşanan tüm gerilimlere rağmen sürecin devam etmesi ve çatışmasızlık koşullarının sürmesi çok önemlidir. Görüşme kanallarının açık tutulması, can kaybı yaşanmamasının sağlanması ve sürecin tüm sıkıntılarına rağmen siyasal alanda tartışılmaya devam etmesi için tarafların gösterdikleri ısrarı olumlu buluyoruz.

Tarihsel ve güncel sayısız dinamiğin üst üste gelmesiyle biriken bir sorunun çözülmesine yönelik adımların hiç bir sıkıntı yaşanmadan ilerlemeyeceğini biliyoruz. Bugün yaşanan sıkışmışlığın aşılmasında ise esas görevin siyasi iradeye düştüğünü vurgulamak istiyoruz.

Çatışmasızlık, diyalog ve geri çekilme süreçleri ardından, aylardır beklenen demokrasi paketi, kritik bir öneme sahip. Paketin içeriği, demokrasi taleplerine sahip çıkan toplumsal kesimlerin istekleri doğrultusunda oluşturulmalıdır.

Taleplerin en başında, on yılların devlet politikası tarafından kimliği inkâr edilen halkların  anadilinde eğitim, dışlanan, yok sayılan ve baskı altında tutulananların siyasal ve toplumsal yaşama katılma yollarının açılması ve yerel yönetimlerde demokratikleşme gibi düzenlemeler vardır. Yok sayılan, temel hakları gasp edilen halkların varlığı tanındığında ve hakları her düzeyde garanti altın alındığında kalıcı bir barış, gelişkin bir demokrasi ve savaşsız bir yaşam yönünde kalıcı adımlar da atılmış olacaktır.

İmzacılar:

Abrek Önlü ; Abdullah Demirbaş (Sur Belediye Başkanı) ; A.Haluk Ünal (Yönetmen) ; Ahmet Faruk Ünsal (Mazlum-Der Genel Başkanı) ; Ali Bayramoğlu, Alkan Çiçek  ; Alper Hraça ; Arus Yumul (Öğretim Üyesi) ; Atilla Dirim (Çevirmen) ; Ayşe Özil; Ayşe Batumlu (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi Eş Sözcüsü) ; Balçicek İlter ; Baskın Oran ; Bekir Ağırdır; Bekir Berat Özipek (Öğretim üyesi); Behçet Çelik (Hukukçu) ; Birgül Asena Hızal ; Bülent Aydın (Küresel BAK) ; Bülent Somay ; Cafer Solgun; Cengiz Alğan (Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Sözcüsü); Çağatay Anadol (Tarih Vakfı) ; Cengiz Aktar (Öğretim Üyesi) ; Cihat Gökdemir, Doğan Tarkan (DSİP Genel Başkanı) ; casino online Defne Asal (Gazeteci) ; Eren Keskin ; Ergün Yıldırım; Evren Ergeç (Toplum Gönüllüleri Vakfı) ; Fatma Yörür (Aktivist) ; Ferda Keskin (Öğretim Üyesi) ; Ferhat Kentel (Öğretim Üyesi) ; Fethiye Çetin (hukukçu) ; Fırat Emre Met ; Furkan Soyupak; Garo Paylan (Halkların Demokratik Kongresi); Gencay Gürsoy (Türk Tabibler Birliği) ; Görkem Yeltan (Oyuncu); Gülden Sönmez (İnsan Hakları ve Hukuk Komisyonu Başkanı, Avukat); Hakan Gürel (Barış için Sanat); Hale Sözmen; Hayko Bağdat (TV Programcısı); Işın Eliçin (Gazeteci); İştar Gözaydın (Öğretim Üyesi); Kaan Atalay (Öğretim Görevlisi); Kelemet Çiğdem Türk; Kenan Çayır (Öğretim Üyesi); Kerem Kabadayı (Mor ve Ötesi Grubu); Kuban Kural (Kafkasya Forumu Aktivisti); Lale Mansur, Ludmilla Büyüm; Mahmut Boynudelik; Mahmut Sürmeli (DÖH); Maya Arakon (Öğretim Üyesi); Meltem Oral (Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu) ; Mert Selek ; Merve Arıkan; Mesut Varlık (Öğretim Görevlisi); Meyda Yeğenoğlu (Öğretim Görevlisi); Murat Aksoy (Yazar); Murat Dağlı (Öğretim Üyesi); Mustafa Paçal; Nevzat Çelik; Neşe Erdilek (Öğretim Üyesi) ; Nil Mutluer (Öğretim Üyesi); Nilüfer Uğur Dalay (Küresel BAK); Nur Mardin; Nurcan Kaya; Nurdan Şahin; Nükhet Sirman; Oral Çalışlar (Gazeteci); Osman Kavala (Anadolu Kültür); Oya Baydar (Yazar); Ömer Çaha (Öğretim Üyesi); Ömer Faruk Gergerlioğlu (Araştırmacı, Yazar); Rauf Kösemen; Rober Koptaş (Gazeteci); Roni Margulies (Şair, Yazar) ; Sinan Özbek (Öğretim üyesi); Sedat Tugipa; Selen Gülün (Öğretim Üyesi); Sencer Busun ; Sevgi Tuncel (Aktivist); Sezai Temelli (Gazeteci); Şanar Yurdatapan (Müzisyen); Şengül Çiftçi (Aktivist) ; Şenol Karakaş (DSİP Eş Sözcüsü) ; Taner Ziya Koçak (Barış için Sanat) ; Tatyos Bebek (Dişçi) ; Temel İskit; Tolga Tüzün (Öğretim Üyesi); Turgut Pöğün (Öğretim Üyesi) ; Ufuk Uras ; Ubeyd Güngör ; Ümit Sönmez; Ümit Şahin (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu) ; Volkan Akyıldırım (Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu) ; Yakup Kadri Karabacak (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi) ; Yaman Yıldız (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi); Yaşar Güven; Yıldız Ramazanoğlu (Yazar); Yıldız Önen (Küresel BAK) ; Zeycan Alkış (Barış İçin Sanat); Zahit Kuyumcu; Zeynep Gökçe (Öğretim Üyesi); Zeynep Tanbay ; Zişan Tokaç (Aktivist); Zeynep Ansukka.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.