25 Kasım 2015 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savaş Kışkırtıcılığına hayır

24 Kasım günü Hatay ilinin güneyinde Türkmen dağı bölgesinde sınır ihlali yapan bir Rus savaş uçağı Türk uçakları tarafından düşürüldü. Rus uçağı düşürülmeden önce Esad’a karşı savaşan Türkmenleri bombalıyordu. Olay sonrası hem Türkiye’de hem de Rusya’da güvenlik toplantıları yapıldı, NATO güvenlik komitesi toplandı. Türkiye ve Rusya savaş girdabına çekilmeye başladı.

Henüz Ankara katliamının üzerinden 45 gün, Paris katliamının üzerinden 10 gün geçti ama “IŞİD’e karşı savaşmamız gerekir” diyen devletlerin yöneticileri birden bire toplumları topyekun bir savaşın içine çekecek adımlar atmaktan çekinmediklerini gösterdiler. Peki niçin?

Çünkü Rusya’nın Suriye’de askeri üsleri var, Akdeniz’de nüfuz alanını korumak ve geliştirmek için Esad gibi bir diktatörün kalmasını istiyor ve diktatörün kalması için ne gerekirse yapıyor. Bunun için tüm Esad karşıtlarına bu arada elbette çoğunlukla sivil halka bomba yağdırmaya devam ediyor, sınır ihlallerinden çekinmiyor.

Türkiye ise NATO ve Rusya arasında Ukrayna, Gürcistan vb. bölgelerde süren güç mücadelesinde NATO tarafında yer alacağını açıkça gösteriyor. NATO tarihinde az görülen bir iş yapılıyor ve bir Rus savaş uçağı düşürüyor.

1 Mayıs 1960 tarihinde U-2 Krizi olarak bilinen bir olay yaşanmış ve Sovyet topraklarında uçan bir U-2  casus uçağı düşürülmüştü. Bu olan NATO ve Varşova Paktı arasında Soğuk Savaş’ı derinleştiren, Türkiye açısından önemli sonuçlar doğuran ve ciddi tehditler içeren bir olay olarak bilinir.

Daha önceki pek çok savaşın bir kıvılcımla başladığını unutmamalıyız. Bundan böyle atılacak herhangi tehditkâr bir adım kanlı bir savaşın başlamasına yol açabilir. Tüm tarafları acilen sükûnete ve savaşa yol açabilecek adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

Suriye’deki insanlık trajedisinin bitirilmesi için çaba göstermek yerine bölgesel hatta küresel bir savaşa yol açacak davranışlar insanlık için çok büyük bir yıkım demektir. Savaş hiçbir suçu günahı olmayan insanlar için ölüm demektir. Savaş yıkım ve acı demektir. Savaş öfke ve düşmanlık demektir.

Çok ciddi bir savaş kışkırtıcılığı sürecinden geçiyoruz. Bu kışkırtmanın kimler tarafından yapılmakta olduğu önümüzdeki günlerde alınacak pozisyonlarla daha net ortaya çıkacaktır. Bu kışkırtmaların çatışmalara ve giderek bir savaşa dönüşmemesi için acilen barış aktivistleri tavır almalıdır.

 

Şengül Çifci

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu Üyesi

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.