24 Haziran 2011 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD VE NATO, AFGANİSTAN’DAN DEFOL! 

ABD Başkanı Obama, bu yılın sonuna kadar on bin, 2012’nin sonuna kadar 23 bin ABD askerinin çekileceğini açıkladı. Geriye kalan 68 bin asker ise eğer ABD Afgan silahlı kuvvetlerinin “kendi ayakları üstünde” durduğuna ikna olursa 2013’te çekilecekmiş. Obama’nın söylemediği bir şey var: İşgalciler, Vietnam ve Irak’da olduğu gibi Afganistan’da da yenildi.   İşgalciler her zaman ve her yerde yenilecek! Tıpkı Vietnam ve Irak’ta olduğu gibi Afganistan’da da halkın işgalcilere karşı direnişi ve ABD’li savaş karşıtlarının inatçı mücadelesi kazandı. ABD’nin Afganistan’daki sonu da, bütün işgalcilerin sonu gibi yenilgi oldu.

George W. Bush ve çetesi, bundan 10 yıl önce 11 Eylül’de İkiz Kuleler’e yapılan saldırının hemen ardından, daha dünya ne olduğunu anlamadan, hiçbir haklı gerekçe ve kanıt olmadan, Usame Bin Ladin’i topraklarında barındırdığı gerekçesiyle Afganistan’ı “şeytan” ilen ederek işgal etti.  Bu on yılda, ABD ordusu ve başta İngiltere olmak üzere müttefiklerinin oluşturduğu NATO güçleri binlerce sivili katletti.

Bush ve çetesinin “terörle savaşı kazanıyoruz” çığlıklar her geçen yıl boyunca daha da azaldı. Obama’nın başkanlık sürecinde ise WikiLeaks Afganistan savaşının gerçeklerini dünyaya ifşa ederken, ölen ABD’li asker sayısı 2500’e ulaştı. Afganistan’dan ülkeye dönen her tabut savaş karşıtı gösterileri tetiklerken ABD yöneticileri iyice köşeye sıkıştı.

 Afganistan’a demokrasi geldi mi? Hayır. Afgan kadınları özgürleşti mi? Hayır. Afganistan artık güvenli bir yer haline geldi mi? Hayır.

Geriye işgalden yıkılmış, üstelik Taliban’ın daha da etkili hale geldiği, binlerce insanın hayatını kaybettiği, yakılıp yıkılmış ve tüm varlıklarına el konulmuş bir ülke kaldı.

Üstelik, ABD ordusu Afganistan’daki işgali sürdürmek için hem Amerikan halkından çalınan milyonlarca doları harcadı, hem de devasa bir askeri gücü buraya yığdı. Şu anda Afganistan’da 102 bin ABD askeri bulunuyor.

 Peki bu on yılın hesabını kim verecek?

ABD Başkanı Obama’nın açıklaması emperyalizmin ağır bir yenilgiye uğradığının itirafından başka bir şey değildir. Ancak, bunca yıkıma ve ölüme neden olduktan sonra ‘biz çekiliyoruz’ demek yeterli değildir.

Bugün Afgan halkının içinde bulunduğu durumun bir numaralı sorumlusu ABD ve NATO işgali iken, ABD’nin Afganistan’dan çekilmek için neden 2013 yılını beklediğini anlamak mümkün değildir. ABD ve NATO işgalci güçlerini 2013 yılında değil, derhal çekmelidir.  

ABD yönetimi, işgal ettiği 10 yıl içerisinde Afganistan’da işlediği insanlık suçlarının, öldürdüğü sivillerin ve ülkede yol açtığı yıkımın hesabını mutlaka vermelidir.

 Vietnam, Irak, Afganistan

İşgalciler yenilecek halk kazanacak!

 Kerem Kabadayı

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

24 Haziran 2011

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.