24 Eylül 2005 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

New Orleans’ı vuran Katrina felaketinin sonuçları doğrudan ABD yöneticilerinin sorumluluğunda. ABD’deki savaş karşıtları katrina felaketinin de Irak felaketinin de sorumlusununun küresel kapitalizm ve savaş mekanizması olduğunu çok iyi biliyor.

Biz de burada Katrina felaketinin mağdurlarının acılarını paylaşıyoruz ve onlara Bush’un sahip olmadığı bir içtenlikle dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.

Değerli basın emekçileri, Değerli konuklar,

George W. Bush ve onun temsil ettiği küresel sermayenin baronlarının savaş politikaları dünyanın üzerinde ölüm, kan ve yıkım yaratarak dolaşmaya devam ediyor. ABD ve İngiltere ölüm makinesi, bugünlerde Telafer sokaklarında, evlerinde, hastanelerinde ve camilerinde kol geziyor.

Telafer, geçen sene Kasım ayında Felluce’nin yaşadıklarını andıran bir yıkımla karşı karşıya…

Dünya savaş karşıtları, G. W. Bush’a boşuna çocuk katili diyerek seslenmiyor.

Eylemlerde boşuna, “Katil Bush! Hesap ver, bugün kaç çocuk öldürdün!” sloganını haykırmıyoruz. ABD ordusu, çocukları öldürüyor. Bush, çiftliğinde ayaklarını uzatmış, bu savaştan yardakçı şirketlerle birlikte kaç milyon dolar kazandığının hesabını yaparken, Telafer bir çocuk mezarlığına dönüyor.

“Savaşmaya devam edeceğiz!” diyor.

Telafer’de elinde beyaz bayrakla su aramak için evinden çıkan 8 yaşında bir çocuğun vücudu, Hollywood filmlerinde gördüğümüz keskin nişancıların açtığı ateşle, sayılamayacak kadar çok kurşunla parçalandı.

Lürfen arkadaşlar, lütfen, tüm insanlık adına, tüm eşitlik ve adalet duygularımızla, bu cinayetlere, bu dünyanın gözünün içine baka baka yapılan alçakça kıyımlara, bu haksız savaşa karşı, Irak halkı için hep birlikte bir kez daha ses çıkartalım.

İşte ABD’nin Irak’ı özgürleştirme harekatının bilançosu. Irak’ta 200 bin ev yerle bir oldu.  Eğitim, sağlık ve altyapı sistemi işgal öncesine göre dörtte üç gerilemiş durumda.

Çoğunluğunu yaşlıların, kadınların ve çocukların oluşturduğu 110 bin Iraklı, Koalisyon güçlerince öldürüldü.

Arkadaşlar, bu bir rakam değil!

Bu basit bir istatistik değil.

110 bin ölü bir ajitasyon malzemesi değil.

110 bin hayat… bizden çekilip alınan, yaşamdan kopartılan 110 bin kişi… isimleri olan, aşkları, yaşamları, işleri olan 110 bin insan… bizim kardeşlerimiz.. birlikte nefes alıp verdiğimiz, bizi ayıran sınırlardan başka hiçbir ayrılığımızın olmadığı onbinlerce insan.

Bush’un Afganistan’da öldürdüğü 10 bin kişiyle birlikte asla unutmayacağımız arkadaşlarımız.

ABD ordusu, özgürlüklerle, demokrasiyle, istikrarla falan ilgilenmiyor. Bu yüzden askerler, Irak işgaline daha doğru bir isim koymuşlardı. “Şok ve dehşet operasyonu!”

ABD Irak’ı Iraklılardan özgürleştiriyor. Irak’ın petrollerine el koymak, dünya diktatörlüğünü bir kez daha kanıtlamak, askeri gücünü göstermek ve emperyalist ihtiraslarını karşılamak için Irak’a saldırdılar.

… ama baltayı taşa vurdular. Ne savaş, savaş tacirlerinin sandığı kadar kısa sürdü, ne de Irak halkı Bush’un beklediği kadar uysal çıktı. Tam tersine, bu kez, “yanlış hesap, gerçekten de Bağdat’tan döndü!”

Irak halkı işgale en başından beri direniyor. Her seferinde küllerinden yeniden doğuyor. Onurunu ayakta tutuyor. Ne Ebu Garip gibi işkenceler, ne geceyarısı evlerin basılmasıyla başlayan tecavüz furyaları ne de çocukların ölümü. Hiçbiri yıkamadı Irak halkını. Irak halkı ayakta, Irak halkı kazanmak için mücadele ediyor.

Bush ve ekibi bir büyük hata daha yaptı. Bizi görmezden geldi, dünya savaş karşıtlarının gücünü, kararlılığını, Irak halkıyla dayanışmak için aralıksız örgütlenme azmini göremedi.

Oysa Bush’u uyarmıştık. 15 Şubat’ta tüm dünyada milyonlarca savaş karşıtı “Irak’ta savaşa hayır” demiştik.

1 Mart’ta Türkiye’de, Ankara meydanlarında onbinlerce savaş karşıtı “Savaşa hayır” demiş ve tezkereyi engellemiştik.

ABD savaş kabinesi savaş karşıtlarının dünyayı çevreleyen haykırışlarını görmezden gelerek büyük bir hata yaptı.

Bush ve kabinesi bir hatayı da ABD kamuoyunu, ABD’deki küreselleşme ve savaş karşıtlarını küçümseyerek yaptı. Bugün ABD savaş karşıtları, savaş karşıtı hareketin bayrağını en önde dalgalandırıyor. Irak’ta ölen bir asker annesinin, Cindy Sheehan’ın, Bush’un çiftliğinin önünde başlattığı eylem, emperyalistlerin beklemediği bir yaygınlık kazandı. Gerçekler Bush’un suratına birer birer çarpılmaya başlandı. Bu gerçeklerin en başında, Bush’un ABD halkından aldığı desteğin hızla düşmesi geliyor. Kamuoyu anketleri, ABD’de Irak savaşı konusunda Bush’un halk desteğini yüzde 30’lara gerilediğini gösteriyor. Cindy Sheehan’ın başlattığı protesto bir savaş karşıtı bozkır ateşi olarak tüm ABD’yi sarmaya başladı. İngiltere’den Stop The War Coalition eylemcisi ve RESPECT milletvekili George Galloway ve sanatçı-aktivist Jane Fonda bir başka savaş karşıtı etkinlik düzenlediler. ABD’de  her eyalette toplantılar ve gösteriler düzenleyen Galloway ve Jane Fonda, bugün Washington’da, büyük savaş karşıtı gösteriye de katılacaklar.

ABD savaş karşıtları bugün Washington’a akacak.

Bugün ABD sokaklarında bir kez daha Bush’un zenginleri temsil ettiği, yoksullara zulmettiği, halktan her şeyi gizlediği, seçimlerde oy çaldığı, yardakçı şirketleri sevdiği, sivil halka ve demokrasiye düşman olduğu, savaş çığırtkanlığı yaptığı, siyonizmin ateşli savunucusu olduğu, Afganistan cinayetinin sorumlusu olduğu, nükleer silah üreticisi olduğu, biyolojik terörist ve küresel ısınmanın bir numaralı sorumlusu olduğu, 110 bin Iraklının ve yaklaşık 2000 ABD askerinin ölümünün temel siyasi sorumlusu olduğu haykırılacak. Ve Bush’un işi bin kat daha zorlaşacak.

New Orleans’ı vuran Katrina felaketinin sonuçları doğrudan ABD yöneticilerinin sorumluluğunda. ABD’deki savaş karşıtları katrina felaketinin de Irak felaketinin de sorumlusununun küresel kapitalizm ve savaş mekanizması olduğunu çok iyi biliyor.

Biz de burada Katrina felaketinin mağdurlarının acılarını paylaşıyoruz ve onlara Bush’un sahip olmadığı bir içtenlikle dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.

ABD’deki savaş karşıtlarına, Japonya, İngiltere ve Yunanistan’daki savaş karşıtlarıyla birlikte, biz de selamlarımızı, yoldaşça duygularımızı yolluyoruz.

Ve hep birlikte, Irak halkına selam yolluyoruz. Yalnız olmadıklarını bir kez daha haykırıyoruz.

Irak’ta işgale son!

Fin á l’occupation de l’Iraq!

Ende der Okkupation des Irak

Fine dell’occupazione in Iraq

Halte à l’occupation de l’Irak

Unutmayın arkadaşlar, savaş karşıtları kazanacak, biz kazanacağız!

DÜŞ DÜNYANIN YAKASINDAN BUSH

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.