23 Mayıs 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gelme Bush Bisiklet turu

Buradan valiliğe, hükümete, emniyete seslenmek istiyorum. Görmüyor musunuz? Şehre katil geliyor! Barış severlerle, Irak halkının dostlarıyla uğraşacağınıza Teksas kasabı George W. Bush’u yakalayın!

Değerli basın emekçileri, değerli arkadaşlar,

Gerçek bir seri katille karşı karşıyayız. Ama bu seri katil cinayetlerini karanlık köşelerde değil, tüm dünyanın gözünün içine baka baka işliyor. Atiler yakalanmak istemezler, bu yüzden iz bırakmamaya çalışırlar. Söz konusu olan modern zaman canisi iz bırakıyor. Sanki dünyaya meydan okuyor. “Ben buradayım, cinayetlerime devam edeceğim” diyor.

Düğün şenliği için bir araya gelen Iraklıların üzerine helikopterden füze attılar ve 40 Iraklı ne olduğunu bile anlayamadan yaşamını yitirdi. Ve bu azılı katil, hiçbir utanma belirtisi göstermeden, insan kılığında başka bir yaratık olduğunu bir kez daha kanıtlayarak, “özür dilemeyi gerektiren bir durum söz konusu değil” dedi. 40 Iraklı, sadece eğlenmek için bir araya gelmişti. On yılı aşkın bir süredir yaşamlarının bir parçası olan ABD bombalarından, ABD kurşunlarından, ABD ambargosundan, ABD’li işkencecilerden, ABD’nin yarattığı açlıktan, hastalıklardan birkaç saatliğine uzak kalıp, eğlenmek istediler.

Ama Bush’un helikopterleri buna izin vermedi.

Ve Bush “özrü gerektiren bir durum yoktur” dedi. Sanki bu katliamın özrü olabilirmiş gibi, sanki insanlık Bush’tan özür dilemesini bekliyormuş gibi.

Bush, bir işkencecidir.

Bush, bir savaş suçlusudur.

Dünyada istediği yere elini kolunu sallayarak gitmesine izin verilmemelidir.

Bu adam, 28-29 Haziran’da İstanbul’da yapılacak NATO zirvesi için Türkiye’ye geliyor. Önce Ankara’ya, 27 Haziran’da ise İstanbul’a geliyor.

Biz aylardır “Gelme Bush, is-te-mi-yo-ruz!” kampanyası yapıyoruz.

Bush, İstanbul’a ayak bastığı ve temiz havamızı kirletmeye başladığı andan itibaren, tüm Türkiye’den on binlerce savaş karşıtı İstanbul’a gelecek.

Bush ve NATO generalleri rahat gezinebilsinler diye, valilik, savaş karşıtlarına girilmez bölgeler hazırlamakla uğraşıyor. Ve les machines a sous en france büyük bir yanlış yapılıyor.

Buradan valiliğe, hükümete, emniyete seslenmek istiyorum. Görmüyor musunuz? Şehre katil geliyor!!!

Barış severlerle, Irak halkının dostlarıyla uğraşacağınıza Teksas kasabı George W. Bush’u yakalayın!

Irak halkına yönelik ırkçı, işkenceci ve tecavüzcü tüm uygulamaların sorumlusu geliyor.

Siz gerçekten ciddi misiniz? Bush İstanbul’da elini kolunu sallaya sallaya gezerken barışseverlere sokakları, alanları yasaklamayı mı düşünüyorsunuz?

Ya bizim buna izin vereceğimize gerçekten inanıyor musunu?

Petrol, dolar ve ABD hegemonyası için dünyayı bir korku filmi sahnesine çevirmeye çalışan Bush’a da, onun küresel polis gücü gibi çalışan NATO’ya da “Hayır!” diyoruz.

Değerli basın emekçileri

Filistin’deki katliam hepimizi öfkelendiriyor. Peki ama Ariel Şaron, sadece protesto yürüyüşü yapan binlerce sivilin üzerine tanklardan ateş açma cesaretini nereden buluyor?

Nereden bulduğu belli!! İki hafta önce Bush, “Dünya Ariel’e teşekkür etmeli” beyanatında bulunmuştu.

Neden teşekkür edeceğiz? Filistinli çocukları öldürdüğü için mi? Barışın azılı düşmanı olduğu için mi? Her gün yeni bir katliama hazırlandığı için mi?

Biz dünyayı daha güzel bir yer yapmak için bir araya geldik.

Başka bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz.

Bu dünyada ne Bush’a, ne Şaron’a, ne de NATO’ya yer var!

Düş dünyanın yakasından Bush!!!!

Ufuk Uras

Öğretim Görevlisi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.