23 Haziran 2019 – Gezi davası başlıyor: Osman Kavala’ya ve Yiğit Aksakoğlu’na özgürlük!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gezi Parkı davasının ilk duruşması, 24 Haziran’da başlıyor. Yargı reformu ve tutuksuz yargılama vaatleri test edilecek.

İkisi tutuklu 16 kişinin yargılandığı Gezi davası, 24-25 Haziran tarihlerinde Silivri’de görülecek.

Bir çok sivil toplum kuruluşu ve demokratik kamuoyunun çağrısı, düzmece suçlamalara son verilmesi, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun derhal serbest bırakılması.

Uzun yıllardır yürüttüğü demokratikleşme ve sivil toplum çalışmalarıyla tanınan Osman Kavala, 19 aydır tutuklu. Silivri hapishanesinde tek başına bir hücrede tutuluyor.

Hak temelli çalışan bir sivil toplum profesyoneli olan Yiğit Aksakoğlu, 9 aydır tutuklu. 0-3 yaş arası çocuklara dönük, belediyelerle ortak çalışmalar yürüten Yiğit Aksakoğlu da 10 metrekarelik bir hücrede tecritte tutuluyor.

Fethullahçı savcı ve polisler tarafından hazırlanan iddianameye dayalı olarak yargılananlar hakkında ağır cezalar isteniyor.

Gezi duruşması, yargı reformu paketinin açıklanması öncesi yapılıyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, tutuksuz yargılamanın öncelikli hale geleceğini söylemişti.

“Umudumu canlı tutuyorum”

Yiğit Aksakoğlu, tutukluğunun 150. gününde yazdığı mektupta şunları söylemişti:

“Ben bugüne kadar hep toplumsal diyalogdan, uzlaşmadan ve iletişimden yana oldum. Bütüncül bir muhalefet yerine her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, İslamofobiye, yabancı düşmanlığına, militarizme ve savaşa muhalif oldum. Bunun için bir ödül beklemedim ama 10m²’ye kapatılmayı da beklemiyordum.

Farklı görüşlerin ve kimliklerin bir arada durabildiği, farklı sorunların birlikte dile getirildiği, demokrasinin en az seçimler kadar önemli bir unsuru olan sivil toplumun ve sivil toplumla ilgili toplantı ve eğitim düzenleme, yayın yapma ve yurt dışından fon alma gibi faaliyetlerin kriminalize edilmediği bir Türkiye umudumu canlı tutuyorum.

24 Haziran’daki ilk duruşmaya kadar olmayan örgüte üye olmadığımı nasıl ispat edeceğimi düşüneceğim. Öte yandan “Sen ne suç işlediğin için hapistesin” diye soran yedi yaşındaki kızıma cevap verecek bir sorumlu aramaktan vazgeçmeyeceğim.

Benim tutukluluğumun 150., Osman Kavala’nın tutukluluğunun 532. gününde, bir hukuk devletinde olması gerektiği gibi yakında tahliye edileceğimize ve davamın tüm sanıklarının beraat edeceğine olan inanç ve umudumu koruyorum.”

(Marksist org)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.