22 Haziran 2018 – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması: Seçimler hepimize adalet, barış ve özgürlük sağlasın!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması:

Seçimler hepimize adalet, barış ve özgürlük sağlasın!

24 Haziran seçimlerinde, savaş karşıtları olarak siyasetçilerden öncelikle şu konularda çaba beklemekteyiz:

Siyasetçi, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını savunmalıdır. Yargılama sürecinde masumiyet karinesi esas olmalı; suçun ve cezanın şahsiliği dikkate alınmalıdır.

Siyasetçi, haksız tutuklamalara ve işten çıkarmalara karşı olmalıdır. Darbeye doğrudan karışanlar dışında tüm tutuklular serbest bırakılmalı, atılanlar işlerine geri dönmelidir.

Siyasetçi, daha fazla demokrasi için çalışmalıdır. Meclisin yetkilerini daraltan ve Cumhurbaşkanı’na denetimsiz yetkiler veren son düzenlemeler yerine, yeni ve demokratik bir anayasa yapılmalıdır.

Siyasetçi, Kürtlerin eşit vatandaşlığını savunmalıdır.  Kürtlerin, anadilde eğitim, yerel yönetimlere daha fazla özerklik vb. taleplerinin gerçekleştirilmesi ve tüm Kürt siyasetçilerin yasal siyasete katılmaları için çalışmalıdır.

Siyasetçi, Türkiye’de yaşayan toplulukların haklarını korumalı, tarihsel acıları hatırlamalı ve hatırlatmalıdır. Geçmişte bu olaylarda zarar görenlerden özür dilenmeli, tazminat dahil hakların iadesi için çaba gösterilmelidir.

Siyasetçi, askeri harcamaların azaltılmasından yana ve militarizme karşı olmalıdır.  Halkın parası silahlanmaya harcanarak çarçur edilmemelidir.

Siyasetçi, inanç özgürlüğünün güvencesi olmalıdır. Her türlü inançtan kişilerin, özellikle Alevilerin ibadetlerinin tam bir özgürlük içinde yapılması sağlanmalı, aynı zamanda inançsızların da özgürlüğü olduğu kabul edilmelidir.

Siyasetçi çevreye duyarlı olmalıdır: Küresel ısınma ve yaklaşan iklim felaketine karşı dünyanın ve Türkiye’nin atması gereken çok önemli adımlar vardır. Siyasetçi, çevreye duyarlı bir politik çizgi izlenmesini sağlamalıdır.

Siyasetçi, emekçilerin taleplerini savunmalı, neoliberal işçi düşmanı politikalara karşı olmalıdır. Adaletsizliklerin en aza indirilmesi için çaba göstermeli, özelleştirmelere karşı olmalı, sosyal devletten yana olmalıdır.

Siyasetçi, ırkçılık yapmamalı, nefret söylemi kullanmamalı, kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştirmemelidir. Toplumsal barışı sağlayacak adımları atma iradesinde olmalıdır.

Siyasetçi, tüm toplumu kapsayıcı olmalıdır. Her kesimle diyalog kurabilen, demokrat, uzlaştırıcı ve şeffaf bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Seçimlerde bu temel kriterlere sahip siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı adaylarına oy verilmelidir.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

22 Haziran 2018

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.