21 Mart 2012 – “Newroz Yasaklanamaz, Barış Engellenemez!” Basın Açıklaması Metni- İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Newroz yasaklanamaz! Barış engellenemez!
Kürt halkı bayramını, anadilini, önemli günlerini istediği gibi, dilediğince kutlayamıyor. “Kürt sorunu mu var?” diye soranlara yanıt, bu sorunun nasıl bir sorun olduğunu kanıtlarcasına, 18 Mart günü İstanbul’da bir kez daha verildi.
İşte Kürt sorunu budur: anadilini özgürce konuşamayan bir halka, bayramını da kutlatmıyorlar. 18 Mart günü hemen hemen tüm illerde ama özellikle İstanbul’da bayramını kutlamak isteyen Kürtlere ve onlarla birlikte sokaklara çıkan herkese karşı uygulanan şiddetin sonucunda, bir kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda insan yaralandı ve yüzlerce kişi gözaltına alındı.
İşte Kürt sorunu budur: Kürt halkının özgürlüklerinin baskı altına alınmasıdır. http://www.youtube.com/watch?v=Q0xbJCdnvYk&feature=email
Oysa başka bir yöntem tercih edilebilir.
Barışın dili hayata geçirilebilir.
Bu yüzden buradayız. Bir Kürt kardeşimiz daha koparılıp alındı aramızdan.
Bayramını kutlamak isteyen bir kardeşimiz daha öldü.
Savaş çığırtkanları medyada, mecliste, sokakta sahnelerini yeniden aldı. Atılan savaş naraları kulaklarımızı tırmalıyor. Saçılan nefret tohumları beyinlerimizi, kalplerimizi, vicdanlarımızı hızla kirletmeye çalışıyor.
Ve bu gürültü arasında bayramını kutlamak isteyen bir kardeşimiz daha alınıyor aramızdan.
Bizler, yine de umutlarımızı söndürmüyoruz.
Savaşa, savaş tacirlerine, savaş kışkırtıcılarına karşı barışın sesini yükseltmeye, barış iklimini daim kılmaya çalışıyoruz. Bombardıman gürültülerini bastırmak, çatışmaları sona erdirmek, çocukların ölmesini, daha fazla kan akmasını engellemek için feryat ediyoruz.
Bizler kardeşlik, adalet ev barış istiyoruz!
Eşit koşullarda kardeşlik, mutlak adalet, onurlu barış istiyoruz!
“Çözüm diyalogda, çözüm müzakerede!” diye haykırıyoruz…
“Barışın formülü çok da karmaşık, çok da belirsiz değil” diyoruz. Birçok mecrada, birçok kesim uzun süredir dile getiriyor, biz tekrarlıyoruz:
KCK adı altında tutuklanan siyasetçiler serbest bırakılsın.
Terörle Mücadele Kanunu ve özel yetkili ağır ceza mahkemeleri yürürlükten kaldırılsın.
Yeni anayasayı hiçbir baskı ile karşılaşmadan özgürce tartışabilmek için, mutlak ifade özgürlüğü yasalarla güvence altına alınsın.
Bu yöntemlerin tercih edilememesinin nedeni, halka açıklansın.
Kardeşlik ve barış, bir adım ötemizde. Elimizi uzatsak ulaşacağız. Ama bunun yerine savaşı ve militarizmi körükleyen, yasakçı açıklamalarıyla barış duygusunun gelişmesini engelleyen siyasetçilerle karşı karşıyayız.
Newroz kutlamalarını yasaklayanlar, barışın önünde engeldir ve istifa etmelidir.
Barışı kazanmak için daha fazla geç kalamayız.
Şimdi tam zamanı. Daha fazla ölüm acı ve yasaklamayı sona erdirmek için herkesi onurlu bir barış ve kardeşlik ve  adalet mücadelesinde birlikte olmaya çağırıyoruz.

Meltem Oral
Barış İnisiyatifleri adına

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.