20 Mart 2017 – Küresel BAK Basın Açıklaması “Barış Hemen Şimdi”

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Barış Hemen Şimdi
Bir Newroz Bayramını daha kutluyoruz. Newroz, 3 bin yıldan beri İran, Orta Asya ve Kürdistan coğrafyalarında çeşitli adlar altında bayram olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2010 yılında, 21 Mart’ı “Dünya Newroz Bayramı” olarak kabul etti. Newroz Bayramı, tüm halklar için Baharın gelişi olarak kutlanır. Newroz ateşi, baskıya karşı halkların direnişini, umudunu simgeler.
Türkiye toplumu olarak Newroz bizde yıllarca çatışma, devlet baskısı, zulüm demek oldu. 90’lı yıllarda Kürt halkının kutlamaya çalıştığı Newrozlar devlet tarafından engellendi, çatışmalarda insanlar öldü.
2013 yılı başında Çözüm Sürecinin başlaması ile birlikte ilk defa Diyarbakır’da barışçı ve kitlesel Newroz kutlaması yapıldı. Yüz binlerce kişinin katıldığı etkinlikte “silahlı mücadelenin sona ermesi, demokratik siyasetin başlaması” gerektiği vurgulandı.
Çözüm Süreci tüm Türkiye’de büyük bir sevinç ve heyecanla karşılandı, çatışmalar durdu. 2,5 yıl süren barış döneminde çatışma olmadı. Bizler de Kürt sorununun barışçı çözümü için atılan adımları destekledik, “bizler bu topraklarda yaşayan milyonlarca insan, çözümden yanayız” dedik.
Maalesef 2015 Temmuz’unda çatışmalar tekrar başladı. Çatışmaların şiddetlendiği bir dönemde 15 Temmuz’da kanlı bir darbe girişimi atlatıldı.20 ayda 10 bin kişi yaşamını yitirdi. Türkiye, yeniden ölümlerin ve OHAL’in ülkesi oldu. Çatışmalar kentlere yayıldı, mahalleler, tarihi miraslar yok edildi. Katliamlar, bombalar ve intihar saldırıları olağanlaştı. Yazarlar, bilim insanları, hak savunucuları tutuklandı. Barış isteyen akademisyenler üniversitelerden uzaklaştırıldı. Milletvekilleri, belediye başkanları, parti ve sivil toplum yöneticileri tutuklandı. Belediyelere kayyum atandı.
Kürt halkı bu topraklarda temel haklarının iade edilmesini, bu hakların yasal, anayasal her düzeyde garanti altına alınmasını talep ediyor. Kürt halkının haklarının tanınması Türkiye’deki tüm halklar, işçiler, emekçiler tarafından desteklendiğinde başarılabilir. Bunun için ise atılacak ilk adım yeniden diyalog sürecinin devreye girmesidir.
Yıllardır yaşanan ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikalarda ısrar, Kürt sorununu çözemez. Çatışma ve savaş ortamının bedelini Kürt, Türk, Alevi, Sünni binlerce yoksul halk çocuğu hayatı ile ödüyor. Bu acımasız savaş bir an önce sona ermeli, barış ve çözüm masası yeniden kurulmalıdır.
Türkiye halklarının Newroz Bayramı Kutlu Olsun.

Faruk Sevim
Küresel BAK yürütme kurulu adına
20 Mart 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.