2 Haziran 2011 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2 Haziran Perşembe günü Yeşil Ev’de yaptığımız toplantıda aşağıdaki konuları görüştük:

Mayıs ayı içerisinde yaptığımız etkinlikleri değerlendirdik. 13 Mayıs’ta Bilgi Üniversitesinde yapılan “Militarizm ve Vicdani Ret Paneli”, 14 Mayıs’ta “G8=Küresel Yıkım” Forumu, 21 Mayıs’ta “G8=Küresel Yıkım” yürüyüşü ile savaşın, işgalin, militarizmin nedenlerini ve sonuçlarını bir kez daha tartıştık. Bunlara karşı mücadele ederken geniş bir birliktelik kurmanın önemini vurguladık. Şiddet ile sorunun çözülemediğinin defalarca kanıtlandığı bir dünyada barışı inşa etmenin sokaklarda mücadele ile mümkün olduğunu anlattık.

2001 yılından beri dünyanın her yerinde forumlar, gösteriler yapan sosyal forumların Paris’te yapılan konferansında bize paralel değerlendirmeler yapıldı. Karın değil insanın düşünüldüğü bir dünya için bu güne kadar neler yapabildiğimizi değerlendirirken gelecekte birlikte neler yapabileceğimizi tartıştık.

Uluslar arası ekonomi ve barış enstitüsünün yayınladığı barış endeksinde Türkiye 144 ülke arasında 121. oldu. Bu yılki Küresel Barış Endeksi’ne göre ‘Dünya, geçen bir yıl içinde, barışın azaldığı, şiddetin ve istikrarsızlığın arttığı bir hâl aldı.’ Bu konuda çalışmaya devam etmek çok önemli olacak….

Küresel BAK olarak önümüzdeki süreçte aşağıdaki etkinlikleri örgütleyeceğiz….

  • Vicdani Retçi İnan Süver için yazılı bir basın açıklaması yapacağız. Vicdani ret bir insanlık hakkıdır ve kimse bu hakkı kullandığı için eziyet altında tutulamaz diyeceğiz.
  • 1 Eylül’de barış gününe yaraşır bir etkinlik için diğer kurumlar ile göürşeceğiz.
  • 20-25 Eylül’de Diyarbakır’da ikinci Mezopotamya Sosyal Forumu yapılacak. Dünya sosyal forumundan katılımın beklendiği forumda Küresel BAK olarak toplantılar örgütleyeceğiz.
  • Kasım ayında Cannes’te yapılacak G20 zirvesini protesto etmek için Fransa’da gösteriler yapılacak. İstanbul’da paralel bir etkinlik örgütlemeye çalışacağız.
  • Ortadoğu’daki gelişmeleri takip edecek bir ekip oluşturmak, haftalık yazılarla grubu bilgilendirmek için çalışacağız.

Bir sonraki Yürütme Kurulu toplantısı her perşembe 12.30’da, Yeşil Ev’de yapılacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.