19 Mayıs 2012- “Nato’ya Hayır” Basın Açıklaması Basından Seçmeler– İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

NATO’ya karşı küresel itiraz…/Turnusol – 19 Mayıs 2012

Küresel BAK, Galatasaray Meydanında bir açıklama yaparak ABD’nin Chicago kentinde toplanan NATO zirvesine karşı yükselen küresel itiraza ses kattı. 50 yıldır bu ülkede gelen giden bütün iktidarların ve darbelerin ortak bir paydası vardı: “Vatan, Millet, Sakarya – Biz bağlıyız NATO’ya!”. Oysa NATO bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de karanlık yapılar, darbeler, silahlanmaya yatırılan milyarlar, militarizm, askeri üsler, uzak ülkelerden gelen cenazeler demek. Bugün NATO’cular ABD’nin Chicago kentinde dünyanın başına yeni çoraplar örmek için toplandı. Savaş karşıtları ve küresel adalet yanlılarının düzenlediği karşı zirve de orada yapılıyor. Dünyanın birçok kentinde NATO karşıtı gösteriler yapılıyor. Türkiyeli savaş karşıtları Galatasaray meydanında Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun düzenlediği eylemde NATO’ya hayır dedi.

Eyleme katılanlar ‘NATO’ya hayır’, ‘Savaşa hayır’, ‘İncirlik Üssü kapatılsın’, ‘NATO Kürecik’ten defol’, ‘NATO İncirlik’ten defol’ sloganları attı.

Basın açıklaması için toplananların ellerinde küresel savaş karşıtı hareketin simgesi gökkuşağı renkli barış bayrakları vardı. Şu dövizler taşınıyordu: ‘Katil NATO Şikago’dan defol’, ‘Katil NATO Afganistan’dan defol’, ‘Katil NATO Kürecik’ten defol’, ‘Katil NATO İncirlik’ten defol’,

Basın açıklamasına katılanlar arasında CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Mahmut Tanal da vardı.

Eylemin basın açıklamasını Küresel BAK sözcülerinden Nilüfer Uğur Dalay yaptı.

Savaş karşıtları NATO’ya karşı sokaktaydı

Marksist.org  – 19 Mayıs 2012

ABD’nin Chicago kentinde yapılan NATO zirvesiyle eş zamanlı olarak bütün dünyadaki savaş karşıtları sokağa çıkarak “NATO’ya hayır” diyorlar. İstanbul’da da bugün Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) Taksim’de bir basın açıklamasıyla savaş aygıtı NATO’yu protesto etti.

Saat 13:30’da Galatasaray’da buluşan Küresel BAK aktivistleri, “Savaşa hayır”, “NATO İncirlik’ten defol”, “NATO’ya hayır” sloganları atıp, “NATO Afganistan’dan defol”, “NATO İncirlik’ten defol”, “NATO Kürecik’ten defol” dövizleri taşıdılar.

Grup adına Nilüfer Uğur Dalay’ın okuduğu basın açıklamasında “BARIŞ VE ADALETİN EGEMEN OLDUĞU BİR DÜNYADA NATO’YA YER YOK!” dendi.

Dünyanın bütün sokakları NATO’culara karşı birleşiyor!

TimeTürk – 17 Mayıs 2012

ABD’nin Chicago kentinde NATO zirvesi toplanıyor. 18-19 Mayıs’ta toplanacak zirvede savaş, işgal ve ölüm konuşulacakken savaş karşıtları da Barış ve Adalet İçin Karşı Zirve’de buluşacak. Türkiye’de savaş karşıtlarının örgütlenmesi Küresel BAK, 19 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştireceği eylemle Chicago’dan yükselen “NATO’ya hayır” sesine ses katacak.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun çağrı şöyle:

Chicago’da başlayacak NATO zirvesi için,- dünyanın dört bir yanından savaş karşıtları, işçiler, insan hakları savunucuları, öğrenciler, öğretmenler, kadınlar, eşcinseller 18-19 Mayıs’ta Chicago’da BARIŞ ve EKONOMİK ADALALET İÇİN KARŞI ZİRVE’de buluşuyorlar.

Biz de İstanbul’dan, savaş karşıtları olarak sesimizi onların sesine katacağız, bir savaş ve ölüm makinesinden başka bir şey olmayan NATO’ya HAYIR diyeceğiz.

Çünkü,

Afganistan’daki NATO/ABD işgali sona ermeli, bu zirve bu savaşın bir kez daha onaylandığı bir yer olmamalı. Türkiye de dahil olmak üzere Afganistan’da bulunan bütün askerler hemen geri çekilmeli.

Çünkü,

İran ve Suriye’ye yönelik savaş tehditlerine son verilmeli. Dünyada insanlar ekonomik krizin pençesinde okul paralarını, faturalarını, ev kiralarını ödeyemezken yeni savaşlara ve işgallere değil, eğitime, sağlığa, iş olanakları yaratılmasına para ayrılmalı.

Çünkü;

Soğuk Savaş çoktan bittiği halde İncirlik de dahil olmak üzere, ABD’nin NATO Antlaşması çerçevesinde Avrupa’da bulunan bütün nükleer silahları geri çekilmeli.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

19 Mayıs Cumartesi

Saat: 13.30

Galatasaray Meydanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.