19 Mart 2018 – 63 şehirde birden eylemler: Irkçılığa karşı uluslararası gün

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

17 Mart günü Irkçılığa karşı dünyada birçok kentte eylemler yapıldı. Birleşmiş Milletler’in Irk Ayrımcılığına Karşı Gün olarak kabul ettiği 21 Mart’a kadar çeşitli şehirlerde gösteriler yapılmaya devam edilecek.

Farklı kıtalarda en az 63 şehirde yapılan eylemlerde ana vurgu mültecilerle dayanışma üzerineydi.

Dünyanın her yerinde yapılan eylemlere on binlerce kişi katıldı.

İngiltere

Londra’da -4 derecelik soğuğa rağmen 20 bini aşkın kişi ırkçılığa karşı sokağa çıktı. Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk (Stand Up to Racism) girişiminin organize ettiği gösteriye sol örgütlerden, sendikalardan ve göçmen topluluklarından binlerce kişi katıldı.

İşçi Partisi’nin (Labour) gölge kabinesinden Diane Abbott, “Ben içişleri bakanı olduğumda, Labour ırkçılığa karşı çıkmaya devam edecek” dedi.

Ülkenin dört bir yanından aktivisler otobüslerle Londra’ya akın ederken, Müslüman kadınlar eylemde “başörtüme dokunma” dövizleriyle yer aldı.

The Guardian yazarı Gary Younge ise eylemde yaptığı konuşmada “Irkçılık kendi kendine yok olmayacak, onunla mücadele edilmesi gerekir. Irkçılık kötü bireylerden değil kötü bir sistemden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk’tan Weyman Bennett ise “Donald Trump buraya gelmeye kalkarsa onu bu sokaklardan sileceğiz” diye konuştu.

Londra’daki eylemde Müslüman ve Yahudi topluluklarından gruplar birlikte yer aldı.

İskoçya’nın Glasgow kentinde 1500 kişilik, Galler’in Cardiff şehrinde ise 500 kişilik eylemler yapıldı.

Almanya

Almanya’da Aufstehen gegen Rassismus (Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk) inisiyatifi tarafından 25 ayrı şehirde gösteriler düzenlendi.

Berlin’deki eyleme 500 kişi katıldı. Burada, Marx21 üyesi ve Die Linke milletvekili Christine Buchholz de bir konuşma yaptı.

Almanya’daki eylemlerde aşırı sağcı AfD’ye karşı mücadele kararlılığı vardı.

Yunanistan

#M17 gösterilerinin en güçlü olduğu yerlerden biri Yunanistan’dı.

Mültecilerin Avrupa’ya ulaşma rotasında Türkiye’den sonraki durak olan ülkenin 10 ayrı şehrinde eylemler yapıldı.

Protestolarda adaların ve sınırların mültecilere açılması çağrısı vardı.

Atina’daki gösteride 10 binden fazla kişi yer alırken, eylemlere solun ve sendikaların geniş kesimlerinin yanı sıra Taylandlı, Pakistanlı ve diğer ülkelerden gelen göçmen toplulukları da destek verdi.

Yunanistan’daki eylemlere KEERFA (Irkçılığa ve Faşist Tehdide Karşı Hareket) önderlik etti.

Avusturya

Viyana’da yapılan eyleme 8 bin kişi katıldı. Eylemde iktidar ortağı olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ne karşı vurgular öne çıkarken, faşizme karşı “Bir daha asla” pankartı taşındı.

Polonya

Polonya’nın başkenti Varşova’daki yürüyüş geçen senenin iki katı büyüklükteydi. Eyleme iki bin kişi katıldı. Ülkenin 8 şehrinde daha ırkçılığa karşı gösteriler vardı.

İspanya

Bağımsızlık mücadelesi veren Katalonya’da yüzlerce kişi ırkçılığa karşı ve mültecilerle dayanışmak için sokaktaydı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.