19 Mart 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

HDP’YE SALDIRILAR, NEWROZ, 30 MART:
ŞİMDİ BARIŞA SAHİP ÇIKMA ZAMANI!

Polis şiddeti netic1eylul-Baris Gunleri-2007-sengul (3)esinde yaralanıp, 269 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümü hepimizi derinden yaraladı. Berkin’in cenazesinin kaldırıldığı gün Okmeydanı’nda Burak Can Karamanoğlu’nun, Dersim’de Ahmet Küçüktağ’ın ölüm haberleri geldi. Bütün kaybettiklerimizin ailelerine ve halkımıza başsağlığı dileriz. Ne yazık ki Türkiye topraklarının bir kısmı üzerinde 30 yıldır devam eden savaşta devlet şiddeti sonucu ölen 569 çocuğumuz daha var. Berkin Elvan’ın cenazesinin ardından yüz binler yürürken Ceylan Önkol’u ve Uğur Kaymaz’ı da andık.

Bu vesile ile bir kez daha savaşın, çatışmanın acı yüzünü gördük, barışın ne kadar önemli olduğunu hatırladık. Demokrasiden, barıştan yana umudumuzu her zaman korumalıyız.

Son günlerde aralarında Hrant Dink’in katillerinin, JİTEM kurucularının da bulunduğu barış düşmanı ırkçılar, darbeciler ve katiller hukuksal gerekçelerle serbest bırakıldı. Bu durum vicdanları yaralamakta, halkın adalet duygusunu rencide etmektedir. Barışa en çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde cezaevinden çıkan bu kişilerin ilk sözleri yine ırkçı açıklamalar ve “yaptıklarımızı yapmaya devam edeceğiz” şeklinde olmaktadır. Darbeciler, kirli savaşın yürütücüleri ve ırkçı katiller barışa meydan okuyorlar. Onlara barışa meydan okunamayacağı gösterilmelidir. Davalar bir an önce sonuçlandırılmalı ve hak ettikleri cezalara çarptırılmalıdır.

Barışı tehdit eden bir gelişme de son günlerde Türkiye’nin değişik yerlerinde, Halkların Demokratik Partisi binalarına, araçlarına ve üyelerine dönük sistemli saldırılardır. Seçim güvenliğini tehdit eden bu saldırılar, toplumda bölünmeye yol açmakta, halklar arasına düşmanlık tohumları ekmekte, 1 yıldır çeşitli zorluklara rağmen sürdürülmekte olan barış sürecine de zarar vermektedir.

Urla, Aksaray, Tekirdağ, Ordu, Giresun, Düzce, Sakarya, Fethiye gibi pek çok yerde yaşanan söz konusu saldırılar, günler öncesinden yapılan ırkçı çağrılarla devletin gözü önünde gerçekleşmektedir. Saldırıların tamamında sivil unsurlarla devlet görevlilerinin açık işbirliği gözlenmektedir. Bu saldırılara karşı önlem almak yerine, parti tabelasını söküp yerine bayrak asmak, Kürtlere yönelik saldırılara göz yummak gibi tutumlar, barış ve çözüm sürecine yapılan en büyük düşmanlıktır.

HDP’ye yönelik saldırıları kınıyoruz. Nefret suçu işleyen bu saldırganlar bir an önce yakalanmalı ve yeni saldırıların önüne geçilmelidir.

30 Mart seçimlerinde barış ve demokrasiden yana olan herkesi savaş tezkerelerine, savaş bütçelerine, nükleer santrallere evet diyen partilere ve adaylara değil, barışı savunan partilere ve adaylara oy vermeye, omuz vermeye çağırıyoruz. Çünkü savaş karşıtlarının, silahlanma ve nükleer karşıtlarının sesi yerel yönetimlerde de duyulmalıdır.

Türkiye ikinci bir Newrozu daha savaşsız geçirmeye hazırlanıyor. Barışa güçlü bir şekilde sahip çıkmak, barışın değerini göstermek için, başta savaş karşıtları olmak üzere  tüm yurttaşlarımızı 21 Mart Newroz Bayramı kutlamalarına katılmaya davet ediyoruz.

Yaşasın halkların kardeşliği!

Biji aşiti! Yaşasın barış!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

17 Mart 2013

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.