18 Temmuz 2014 – Gazze Halkının Yanındayız Basın Metni – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

gazze10“Küresel adalet ve barışın değerleri Gazze’de ayaklar altına alınıyor. İnsanlığın bittiği bu noktada İsrail devletinin saldırganlığını, vahşetini anlatmaya kelimeler yetmiyor. 9 gündür süren hava saldırılarından sonra, dün akşamdan itibaren 8 bin kişiyle karadan ve denizden de operasyon başladı. İsrail ordusu daha önce sınır bölgesine gönderdiği 30 bin askere ek olarak 18 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. Katliamlar sonucu ölenlerin sayısı 260’ı geçti. Medya kuruluşları vuruluyor, hastaneler kullanılmaz hâle getiriliyor, plajda top oynayan çocuklar öldürülüyor.

Filistinlilerin, saldırı öncesi “uyaran” İsrail ordusundan kaçmak için yalnızca 57 saniyesi var!

Birleşmiş Milletler ve dünyadaki pek çok devlet bu haksızlığı, katliamı izlemekten başka bir şey yapmıyor.

21.yüzyılda, bin bir çaba ve emekle ortaya çıkarılan insanlık değerleri, bombayla parçalanmış çocuk bedenlerinde bütün anlamlarını kaybediyor.

Elli yıldır işgal altında olan, son iki yılını tam bir abluka altında yaşayan Gazze halkı, bir kez daha İsrail devletinin bombaları ile ölüyor.

Gazze’ye yönelik bu saldırganlık, İsrail’e hiçbir güvenlik sağlamayacağı gibi, şiddet sarmalını büyütecek, şiddet, şiddeti doğuracaktır.

İsrail’deki hukuk, adalet tanımaz devlet, Filistin halkını topyekûn katletmedikçe rahatlamayacak gibi davranıyor.

Uluslararası toplumun vurdumduymazlığı, İsrail’in hukuksuzluğunu görmeyen tavrı, bu katliamları gerçekleştirmek için saldırganlara cesaret veriyor.

Irak’ın Kuveyt’i işgaline anında tepki gösteren ABD ve İngiltere, şimdi İsrail’in Birleşmiş Milletler üyesi bir devlet olan Filistin’in topraklarına, Gazze’ye saldırısına bahane üretmekle meşguller.

Ortadoğu’daki diktatörlük yönetimlerinin İsrail karşısındaki suskun tavırları da ibret verici. Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün’ün diktatörleri hâlâ İsrail’in bu saldırganlığı ile ilgili herhangi bir kınama açıklaması dahi yapmadılar.

Gazze’de sadece insanlar ölmüyor, aynı zamanda insanlığın ortak değerleri ölüyor. Barış ve adalet duygusu ölüyor.

Ama dünyada barış yanlıları da var. Bizzat saldırgan İsrail devletinin topraklarında, Tel Aviv’de savaş karşıtı İsrailliler, ordunun Gazze’ye kara saldırısını protesto ediyorlar. Göstericiler, “Faşizme geçit yok”, “Benim adıma değil” yazılı pankartlarla İsrail devletinin saldırganlığına karşı seslerini yükseltiyorlar.

Bugün dünyanın dört bir yanında, dünya halkları, İsrail devletinin saldırganlığını protesto ediyor. Şili’de, Arjantin’de, Venezuela’da, Japonya’da, Filipinler’de, Avrupa’da yüz binlerce insan, barış için, adalet için ayakta.

Biz de buradan, Türkiye’den tüm dünyadaki barış yanlılarına sesleniyoruz. Küresel barışa ve adalete inanıyoruz. İsrail devletinin saldırganlığını kınıyoruz. İnsanlığın adalet ve barış umudu asla sönmeyecek.

Bir kez daha söylüyoruz: Gazze’ye uygulanan ambargo bir an önce kaldırılmalıdır. Uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler derhal harekete geçmeli, İsrail’in bu saldırganlığını durdurmalıdır. İsrail’in bütün dünyayı alaya alan bu davranışları cezalandırılmalıdır.

Direnen Gazze’nin yanındayız!

İsrail, Filistin’den defol!

İntifada kazanacak!

 

Pakrat Estukyan

Küresel BAK adına

18 Temmuz 2014

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.