17 Kasım 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Vecdi Gönül bakanlık görevinden uzaklaştırılmalıdır

BASINA VE KAMUOYUNA

Irkçılık barış ve adalet taleplerini gölgeliyor. Vecdi Gönül bakanlık görevinden uzaklaştırılmalıdır.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül AB Savunma Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, “Bugün eğer Ege’de Rumlar devam etseydi ve Türkiye’nin pek çok yerinde Ermeniler var olmaya devam etseydi, acaba aynı milli devlet olabilir miydi?” diyerek Türkiye’de yaşayan azınlıklara, halklara ve tüm farklı gruplara yönelik olarak uygulanan şiddeti meşrulaştırmıştır.

Bu açıklama, Türkiye’de yaşayan azınlıklar için kaygı vericidir. Sorumlu bir bakanın asla yapamayacağı türden talihsiz bir açıklamadır. Etnik temizlik anlayışını, bugün hâlâ savunan zihniyetin ortaya çıktığı bu açıklama tehcir adı verilen utanç verici kıyımı meşrulaştıran bir açıklamadır.

Bu zihniyete sahip bir kişinin bakanlık koltuğunda oturmasından utanıyoruz!

Böyle bir zihniyetin bakanlık koltuğunda oturmasına daha fazla izin verilmemelidir.

Ayrımcı nitelemeleriyle çatışma ve gerginlik politikalarına malzeme üreten, etnik ayrımcılık ve ırkçılık yapan, azınlıkları zımnen tehdit eden Vecdi Gönül hemen görevden alınmalıdır. Aksi takdirde sorumluluk hükümete ve Başbakan’a aittir. Bu yapılmazsa, Gönül’ün geçtiğimiz günlerde “ya sev ya terk et” mantığını savunan konuşmalar yapan Başbakan’ın sözlerinden cesaret alarak bu açıklamayı yaptığını söyleyebiliriz ki bu daha da vahim bir durumdur.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, saflarında Ermeniler, Rumlar, Kürtlerin de yer aldığı savaş karşıtı bir platformdur. Kurucularımız arasında ilk isimlerden birisi, halkların kardeşliği için köprü kurmaya çalışırken, yaratılan ırkçı politik iklim sonucu öldürülen Hrant Dink’ti.

Tüm yaşamını barış için, adalet için, eşitlik için mücadeleye adayan Hrant Dink, Ermeni olduğu için öldürüldü. Ama şimdi Vecdi Gönül, aynı iklimi, aynı ırkçı atmosferi yaygınlaştırmaya çalışıyor. Bir bakan yakın tarihin büyük acılar yaratmış karanlık bir sayfasıyla övünüyor.

Biz savaş ve işgal karşıtları olarak, Halkların kardeşliğinin zedelenmesine izin vermeyeceğiz. Bir başka halkın inkârı, imhası, sürgünü üzerine yeni bir uygarlık yaratılamaz. Hiçbir halk, başka bir halkın acıları, kanı ve gözyaşı üzerine mutlu bir gelecek kuramaz.

Tarihindeki yanlışlarla yüzleşmek, hesaplaşmak, özür dilemek yerine pişkin bir şekilde bu hatalarla övünmek, insan aklının vicdan ve adalet duygusundan ne kadar yoksunlaşabildiğinin ürkütücü bir örneğidir.

Bu ifadelerle Milli Savunma Bakanı, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçunu işlemiştir. Vecdi Gönül, yakınları, çocukları, torunları hâlâ bu topraklarda yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan, vergi veren, oy kullanan Ermenileri, Rumları bu ülkenin adeta düşmanı olarak göstermiştir.

“Bir bebekten katil yaratan karanlığı” ortadan kaldırabilmek için, Milli Savunma Bakanı’nı aydınlatmakla işe başlayabiliriz.

Ermeniler, Kürtler, Rumlar, Türkler ve tüm halklar, barış içinde, geçmişle yüzleşerek, ezilen halklara güven vererek bir arada yaşamasını başarabiliriz ve başarıyoruz. Yeter ki Vecdi Gönül gibiler, gölge etmesinler.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.