17 Eylül 2015 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ACİL BARIŞ!

10171081_830885766939351_4132690420809072400_nZor günlerden geçiyoruz. Her gün gelen ölüm haberleri yüreğimizi burkuyor ve ne acıdır ki her ölüm haberi hemen eskiyor. Siviller ölüyor, çocuklar ölüyor, askerler, polisler ve Kürt gençleri ölüyor. Yeniden sayılarla ölçülmeye başladı insan canının değeri. Kaç kişinin öldüğünün çetelesi tutulmaya başlandı ve her can için bir çentik atılıyor. Her çentik, ölenlerin insanlar, kardeşlerimiz olduğunu unutturuyor.

Savaşın yeniden başlamasının üzerinden 6 hafta geçti ve ilk ölenlerin adını bile hatırlamıyoruz. Suruç’ta öldürülen onlarca gencin yasını tutamadan, kitlesel ölümler başladı.

Artık yeter! Tek bir ölüme daha tahammülümüz yok!

Artık yeter, savaş istemiyoruz, ölüm, kan, bomba haberleri duymak istemiyoruz.

Artık yeter! Tehditkar, hedef gösteren, bir arada yaşama irademizi tehlikeye atan, yabancılaştıran, ötekileştiren sloganları duymak istemiyoruz.

Her ölüm, halkları kutuplaştırıyor, ayrıştırıyor. Ve bu kutuplaşma, ırkçılar için, kardeşliğin düşmanları için arayıp da bulamadıkları bir politik iklimi yaratıyor.

Atılan her kurşun, döşenen her mayın barışa uzanan yola atılıyor, döşeniyor.

Yaratılan her karmaşa, barış sözlerinin duyulmasını engelliyor.

Asker ölümlerini bahane eden ırkçılar sokaklarda terör estiriyor. HDP binaları yakılıyor, Kürtçe konuştuğu için bir genç öldürülüyor, yaşamak için çok zor koşullarda çalışmak zorunda olan inşaat işçileri, mevsimlik işçiler linç edilmek isteniyor.

Artık yeter!

Tek bir ölüme daha, tek bir çatışmaya daha, Cizre’de gerçekleşen türden tek bir operasyona daha tahammülümüz kalmadı.

Artık savaşmaya değil, demokrasiye, öldürmeye değil barışa, ayrıştırmaya değil kardeşliğe yoğunlaşın.

Artık, yeniden, çözüm ve müzakere sürecine dönün! Eşit koşullarda kardeşliğin koşullarının oluşması için silahları susturun, ölümleri durdurun.

Bizler acil barış, acil demokrasi istiyoruz. Yasaklar, olağanüstü hal ve sıkıyönetimler değil özgürlük istiyoruz.

Barış için, eşitlik ve demokrasi için, Kürt halkının tüm haklarının iadesinin gecikmeden sağlanmasının koşullarının yaratılması için, savaşın değil diyalog ortamının yaratılması gerekiyor.

Acil barış talebini yükseltelim. Bir gün dahi gecikmeye tahammülümüz yok!

 

KÜRESEL BARIŞ ve ADALET KOALİSYONU

17 Eylül 2015

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.