27 Eylül 2014 – Basında Yürüyüş Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

28 Eylül 2014 – DİHA – İstanbul’dan Hakkari’ye her yer Kobanê 

durde…Öte yandan yine Tünel Meydanı’nda bir araya gelen Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi üyeleri de, Suriye, Rojava ve Irak’ta yaşanan savaşlardan dolayı Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan mültecilere dikkat çekmek amacıyla Galatasaray Lisesi’ne yürüdü. “Suriyeli Iraklı Rojavalı mülteciler kardeşimizdir” yazılı pankartı açan çok sayıda kişi, “sınırlar açılsın Kürt halkına özgürlük”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı.  Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi adına açıklama yapan Ferhat Kentel, “Sığınmacıların mülteci statüsünü tanıyın. ‘misafir’ diyerek uluslararası sözleşmeler ve insan hakları normlarından kaynaklanan temel haklarını göz ardı etmeyin” dedi.

27 Eylül 2014 – Marksist.org – Rojava’ya destek mesajı: “Diren Kobanê, İstanbul seninle”

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformu, bugün yoğun yağmura rağmen İstanbul’da yaptığı yürüyüşle Rojavalı, Suriyeli ve Iraklı mültecilere “Misafir değil kardeşimizsiniz, hoşgeldiniz!” dedi. Eylemde Kobanê’deki direnişe destek sloganları atıldı.

Saat 18:00’de Tünel Meydanı’nda toplanan ırkçılık karşıtı aktivistler, Kürtçe, Arapça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere dört ayrı dilde “Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir” yazan ana pankartın arkasında Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Yağmur ve fırtınaya rağmen yürüyüş İstiklal Caddesi boyunca gitgide kalabalıklaştı.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe platformunun düzenlediği eylemde “Mülteci hakkı insan hakkıdır”, “Diren Kobanê, İstanbul seninle”, “Irkçılığa dur de”, “Katil IŞİD katil Esad”, “Katil IŞİD, Kürdistan’dan defol”, “Sınırlar açılsın, Kürt halkına özgürlük!” ve “Bijî bratiya gelan” sloganları atılırken, Irak ve Suriye’yi bombalayan Batı emperyalizminin savaş planlarına da karşı çıkıldı.

MG 8946İstanbul: Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu “Rojavalı, Suriyeli, Iraklı,Şengalli mülteciler kardeşimizdir” Sınırlar açılsın” çağrısıyla Taksim Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yağan yağmura inat “Kürt Halkına Özgürlük”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”e sloganları atarak Galatasaray Lisesi önüne varıldı.

 

27 Eylül 2014 – Özgür Gelecek – Irkçılığa Dur De

Tüm tarihi savaş ve işgallerle biçimlenen Ortadoğu’da yeni acıların yaşandığıyla birlikte “İmdat” çağrılarıyla çaresizlik içinde oradan oraya göç etmek zorunda kaldıklarını görmekteyiz ve sessiz kalamayız denildi. Hepimizin gözlerinin Suruç’ta, Kobanê’de, Halep’te olduğu ifade edilirken dayanışma, yardımlaşma ve kardeşleşmek gününden söz edilecekse “o gün işte bugündür” denildi.

Hükümetin mülteci statüsünde görmediği göçmenler için “onlar misafir” diyerek temel haklarının ellerinden alındığı belirtildi. Medya organlarında mülteciler düşmanlaştırılıyor, Kobanêliler ve Suriyeliler hakkında sık sık nefret söylemi kullanarak ırkçı saldırılara maruz kalıyorlar denilerek çektikleri çilenin katmerleştiğinden bahsedildi.

 

27.09.2014  – Kızıl Bayrak – Suriyeli mültecilere destek eylemi

Suriye’den gelen sığınmacıların tanınmayan hakları ve Kobanê’deki saldırılara karşı dayanışma çağrısı için Taksim’de yürüyüş gerçekleştirildi.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu bugün saat 18.00’de Taksim Tünel’de toplanarak mültecilerin hakları için eylem gerçekleştirdi. Kitle Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere 4 dilde “Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir!” şiarlı pankart ve ırkçılığı teşhir eden dövizlerle yürüdü.

Eylemde “Sınırlar açılsın Kürt halkına özgürlük!”, “Irkçılığa dur de!”, “Diren Kobanê İstanbul seninle!” sloganları sıklıkla atıldı. Ayrıca MHP’li Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz’ın Kobanê’den Suruç’a gelenler için “Aralarında Ermeni var mıydı?” sorusuna tepki için “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz!” sloganı atıldı.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Sözcüsü Ferhat Kentel basın açıklaması yaptı. Kentel,  Türkiye’ye sığınanların 1.3 milyonu bulduğunu aktarırken ABD’nin gerçekleştirdiği hava saldırılarının ardından kaçanlarla sayının artmasının beklendiğini ifade etti. Kentel şunları ifade etti: “Bugün Kobanê’ye, Suriye’ye elimizi uzatma günüdür. Direnen halkların yanında olduğumuzu gösterme günüdür. Çünkü sadece savaş, yıkım ve ölümden ibaret değil yaşadığımız süreç; dayanışma, direniş ve umut da gelişiyor. Bu dayanışmayı, bu direnişi bu umudu daha fazla dayanışarak, direnişe destek olarak, umudumuzu büyüterek güçlendireceğiz.”

Türkiye’ye sığınan mültecilerin ırkçı saldırıların hedefi olduğuna dikkat çeken Kentel, saldırganlara hiçbir yaptırım uygulanmadığını vurguladı.

“Hükümet, Suriyelilerin mülteci statüsünü tanımayarak, onlara ‘misafir’ diyerek uluslararası sözleşmeler ve insan hakları normlarından kaynaklanan temel haklarını göz ardı ediyor” diyen Kentel, Kobanê’den gelenlere de zorluk çıkarıldığını aktardı. Sınırdaki saldırıları anımsatan Kentel, hükümete seslenerek “Sığınmacıları her an geri gönderebileceğimiz, bir an önce kurtulmamız gereken ‘misafirler’ olarak değil kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Onlarla birlikte yaşamak istiyoruz” dedi.

 

28 Eylül 2014 – Mücadele Birliği web sitesi – “Rojavalı, Suriyeli, Iraklı Mülteciler Kardeşimizdir!

Suriye ve Irak’tan gelen sığınmacılara tanınmayan haklar ve Kobanê’deki IŞİD saldırılarına karşı dayanışma ve birlikte mücadele çağrısıyla Taksim’de yürüyüş  yapıldı.

Suriye ve Irak başka olmak üzere Türkiye’ye gelen sığınmacılara tanınmayan hakları ve Kobanê’de IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırılara karşı dayanışma ve birlikte mücadele çağrısıyla Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu bugün (27 Eylül) saat 18.00’de Tünel’den, Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Tünel Meydanı’nda toplanılarak “Rojavalı, Suriyeli, Iraklı Mülteciler Kardeşimizdir! – Penaberên ji Rojava, Sûrî u Irapê xwişk û birayên me ne!” yazılı pankartın açıldığı eylemde Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce yazılı “dövizlerle sığınmacılara haklarının tanıması taleplerini dile getirildi. Sık sık “Irkçılığa Dur De!”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”,  “Diren Kobanê İstanbul Seninle”, “Sınırlar Açılsın Kürt Halkına Özgürlük”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atılırken “Kobanê’den Suruç’a gelenler içinde Ermeni var mıydı?” şeklindeki milliyetçi sorusu nedeniyle MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz teşhir ve protesto edilerek “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeni’yiz” sloganlarıyla yanıt verildi.

Galatasaray Meydanı’nda Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu adına Ferhat Kentel konuştu. Türkiye’ye gelmek zorunda kalan sığınmacıların 1.3 milyon civarında olduğunu, ABD’nin hava saldırılarının ardından kaçanlarla birlikte sayının artmasının beklendiğini hatırlatan Kentel, bugün Kobanê’ye ve Suriye ye el uzatma günlerinde olunduğunu ifade etti. Direnen halkların yanında olduğumuzu göstermek gerektiğini çünkü savaşın yıkım ve ölümden ibaret olmadığını, dayanışma, direniş ve umutların geliştiği bir sürecin yaşanmakta olduğunu belirten Kentel, sığınmacılarla ve Kobanê halkıyla daha fazla dayanışmada bulunarak direnişe destek olmak gerektiğini ve bu şeklide umudun büyütülüp güçlendirileceğini söyledi.

Kentel, Türkiye’ye sığınan mültecilerin ırkçı saldırıların hedefi haline geldiklerine, buna rağmen saldırganlara hiçbir yaptırımın uygulanmadığını kaydetti. Hükümetin Suriyelilerin mülteci statüsünü tanımadığını ve onlara ‘misafir’ diyerek uluslararası  sözleşmeleri ve insan hakları normlarından kaynaklanan temelleri göz ardı etmekte olduğunu söyleyen Kentel, sığınmacıların her an geri gönderebileceğimiz ya da bir an önce kurtulmamız gereken misafirler değil kardeş olarak görüldüğünü ve Türkiye halklarının onlarla birlikte yaşamak istediklerini ifade etti.

Basın açıklaması “Diren Kobanê İstanbul Seninle”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Sınırlar Açılsın Kürt Halkına Özgürlük”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları ile bitirildi.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.