16 Temmuz 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

bak-baris

12 Haziran’da kaybolan 3 İsrailli gencin, öldürülmüş olarak bulunmasının ardından, İsrail’in Filistin’in Gazze bölgesine yaptığı saldırılarda, 8 Temmuz’dan bugüne kadar 200’e yakın Filistinli hayatını kaybetti. 1500’e yakın kişi yaralandı. Gazze’de ölenlerin çoğunluğu sivil ve bunların 36’sı da çocuk. Çatışmalar sırasında askerlere yiyecek götüren bir İsraillinin de yaşamını yitirdiği açıklandı.

Katliama dönen saldırının 8. gününde hava akınlarının devam edeceğini açıklayan İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyine yaptığı “Bölgeyi tahliye edin” uyarısının ardından binlerce Gazzeli evlerini terk ediyor.

En son 2012 yılı Kasım ayında Gazze’ye saldıran İsrail, 158 kişiyi öldürmüş, dünya kamuoyunun tepkisi ve Filistinlilerin beklenmeyen direnişi sonucu çekilmek zorunda kalmıştı.

İsrail, kaybolan gençlerin öldürülmesinin aydınlatılması ve faillerinin bulunması için Filistinli yetkililerle işbirliği yapmak yerine, ambargo ve işgal nedeniyle çok zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Filistinlileri adeta yok etmeye çalışmaktadır.

Nasıl ki evden çıktıktan sonra kaçırılarak vahşice öldürülen Filistinli gencin ölümünden bütün İsrail halkı sorumlu tutulamazsa, henüz nasıl ve kimler tarafından öldürüldüğü belli olmayan 3 İsrailli gencin ölümünden de tüm Filistin halkı sorumlu tutulamaz, topluca bir cezalandırma yöntemine gidilemez.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıplarından derin üzüntü duymaktayız. Filistin halkının acısını paylaşıyoruz.

İsrail’in, Filistin’i topluca cezalandırmak amacıyla gerçekleştirdiği saldırıları kınıyoruz. Barış ve adaletten yana herkesi bu saldırıya karşı tutum almaya çağırıyoruz.

Diyalog dışındaki yaklaşımların bölgeyi yeni bir şiddet sarmalına sokacağı ve bunun yeni nefret tohumları ekeceği unutulmamalıdır.

Yetkilileri uluslararası kuruluşlar nezdinde Gazze’ye ve Filistin halkına yönelik saldırıların sona erdirilmesi için çaba göstermeye çağırıyoruz.

 

Faruk Sevim

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu yürütme kurulu üyesi
16 Temmuz 2014

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.