15 Nisan 2018 – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması: Suriye’de Savaşa Hayır

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Suriye’de Savaşa Hayır

Emperyalist güçler Suriye’de doğrudan silahlı bir çatışmanın çok yakınına kadar geldiler. ABD, İngiltere ve Fransa devletleri; Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı iddiası ile Suriye’deki bir takım hedeflere 100’den fazla füze attı. Şimdi hepimiz bu saldırı öncesi tehditler savuran Rusya’ya endişe ile bakıyoruz, onun karşılık vermesi durumunda çıkabilecek bir dünya savaşının korkusunu yaşıyoruz.

Geçen hafta Doğu Guta’da yaşanan kimyasal katliamda onlarca insan öldü veya yaralandı. Saldırı kimden gelirse gelsin elbette korkunçtur, kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur, cezalandırılmalıdır. Ama kimyasal silaha karşı Tomahawk füzesi fırlatmak da çözüm değildir, füzelerle ne barış gelir, ne de adil bir düzen kurulur.

Maliyeti 100 milyon dolar, bir saatlik uçuş harcaması 40 bin dolar olan uçaklardan, tanesi 100 bin dolarlık bombaları, günde ortalama 1 dolarla yaşayan insanların üzerine öldürmek için atıyorlar. Sonra bunun adına savaş diyorlar.

Savaşlar, askeri müdahaleler; dünyada zaten zorlukla sürdürülen demokrasi, eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesine büyük zarar vermektedir. Suriye halkları dış güçlerin müdahalelerinden de, rejimin katliamlarından da çok zarar gördü, yüz binlerce insan öldü, milyonlarca insan zorunlu göç yaşadı.

Barıştan yana güçler Suriye’de hem barış ve diyalog ortamının sağlanması, hem de daha adil bir düzen kurulması çabalarına destek vermelidir. Suriye halkları arasında adil bir çözüm ve diyalog kanallarının açılması için katkı sunmalıdır.

Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur, cezalandırılmalıdır.

Suriye’de eşit, özgür, demokratik bir düzen Suriye halkları tarafından kurulacaktır.

Emperyalist ülkelerin Suriye’ye müdahalesine hayır.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
15 Nisan 2018

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.