15 Mayıs 2018 – Adalet Zemini Basın Açıklaması – ABD ve İsrail ile tüm askeri, siyasi, ticari ve diplomatik ilişkiler dondurulmalıdır!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD ve İsrail ile tüm askeri, siyasi, ticari ve diplomatik ilişkiler dondurulmalıdır!

Filistinliler yine ölüyor, dünya devletleri olan biteni sadece seyrediyor. Türkiye hükümetini, acilen ABD ve İsrail devleti ile tüm askeri, siyasi, ticari ve diplomatik ilişkilerini dondurmaya çağırıyoruz.
Aralık ayında Trump’ın ABD’sinin uluslararası hukukun temel ilkelerini ve tarihsel gerçekleri hiçe sayarak büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alması, 70 yıldır işgal altında yaşayan Filistinlileri ve bütün dünyadaki Filistin dostlarını öfkeye boğmuştu. Bu adımdan bir an önce vazgeçilmesi için çeşitli eylemler yapıldı, ilgili devletlere ve kurumlara çağrılarda bulunuldu.
Filistinliler ve Filistin’in dostları, Kudüs’ün herhangi bir dinin değil insanlığın ortak değeri olarak kabul edilmesini istediler. Kudüs ve Filistin meselesinin sadece bir partinin, bir devletin veya tek bir dinin değil insanlığın kırmızı çizgisi olduğunu söylediler.
Ama ABD ve İsrail bugün yaşanan ve gelecekte çok daha ağırları yaşanabilecek olan katliamları, gençlerin, çocukların ölümlerini hiç umursamadılar. İşgal altındaki Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan adımı attılar, büyükelçilikleri Kudüs’e taşımaya, Filistinliler de bu kararı protesto için gösteriler yapmaya başladılar.
Filistinliler eylemlerinde bomba atmıyor, silah kullanmıyor. Ama İsrail askerleri silahsız Filistinlileri gerçek mermilerle öldürüyorlar. Şimdiye kadar 52 Filistinli öldürüldü, binlerce Filistinli yaralandı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediyoruz.
İsrail’in katliamlarına ve onu destekleyen ABD’nin pervasız tutumuna karşı bunun bir “insanlık ortak meselesi” olduğu bilinci ile tüm halkımızı tepki göstermeye davet ediyoruz. Türkiye’deki hak ve adalet savunucuları olarak bizler Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarının sonuna kadar yanındayız.
Hükümete ise samimi ve gerçekçi bir tavır koymak adına aşağıdaki tedbirleri acilen almasını talep ve teklif ediyoruz:

• ABD ve İsrail’le askeri, siyasi, ticari ve diplomatik ilişkiler dondurulmalıdır, büyükelçiler geri çağırılmalıdır.
• ABD ile yapılan tüm silah alım anlaşmaları iptal edilmelidir.
• İsrail’le yapılan tüm anlaşmalar (Mavi Marmara anlaşması dâhil) iptal edilmelidir.

Adalet Zemini
15 Mayıs 2018

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.