15 Eylül 2014 – Ortadoğu’ya ABD/NATO müdahalesine hayır! – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ortadoğu’ya ABD/NATO müdahalesine hayır!

ABD ve müttefiklerinin Irak’ı işgalinin üzerinden 11 yıl geçtikten sonra Ortadoğu’da bu defa NATO öncülüğünde IŞİD’e karşı yeni bir savaş başlamak üzere. Ortadoğu bir kez daha emperyalist müdahalenin alanı haline geliyor.

ABD’nin Irak işgali ve bölgedeki mezhepçi devlet yapılarının yıllardır uyguladıkları baskıcı politikalar sonucu ortaya çıkan IŞİD örgütü, bölge halklarına karşı acımasız saldırılar düzenliyor, insanları öldürüyor.

IŞİD’in saldırılarına hedef olan bölge halkları, Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Hıristiyanlar kendi imkânları ile bu örgüte karşı savaşıyorlar. Binlerce insan IŞİD saldırıları sonucu yaşadıkları yerleri terk etti, öldürüldü, tecavüze uğradı, esir edildi, köleleştirildi…

Bu süreçte ABD’nin kendi stratejik çıkarlarını korumak için yaptığı ve sonucunda bir kısım Ezidi’nin IŞİD’den kaçmasını sağlayan hava saldırıları bizleri yanıltmamalıdır. Irak’ta yaşanan vahşetin asli sorumlusu, ABD ve müttefikleridir. Saddam döneminde Irak’a uygulanan ambargo nedeniyle beş yüz bin çocuk öldü. ABD işgali sonrası yaklaşık bir milyon insan öldürüldü, cezaevleri işkencehanelere çevrildi. Irak petrolleri işgalcilerin kontrolü altına girdi, halk ağır bir yoksullukla karşı karşıya bırakıldı.

Ortadoğu’da bölge halkları ABD ve batı emperyalizmini, bütün sorunlarının kaynağı olarak görür. Onunla işbirliği yapan hiçbir devlet veya askeri güç bölgeye barış ve istikrar getiremez.

ABD’nin desteği ile sekiz yıldır Irak’ta hükümet olan Maliki’nin dikta rejimi, elli yıldır Suriye’yi yöneten Esad diktatörlüğü, mezhepçi, anti demokratik, baskıcı politikaları ile IŞİD’in gelişmesinde en önemli rolü oynadılar.

Irak ve Suriye’deki, hatta tüm Ortadoğu’daki mezhepçi, baskıcı diktatörlükler yıkılıp, yerlerine demokratik, çoğulcu yönetimler kurulmadıkça, bölgedeki IŞİD benzeri örgütler yok olmaz.

Ortadoğu’da silahlı güç gösterilerine değil, şiddetsiz çözümlere ve barışa ihtiyaç vardır. IŞİD’e karşı mücadele bölge halkları tarafından yürütülmelidir. ABD’nin ve NATO’nun kirli sicilleri düşünüldüğünde, IŞİD’e karşı, ABD/NATO operasyonu tercih edilemez.

ABD ve NATO öncülüğünde Ortadoğu’da yapılacak askeri bir operasyon meşru değildir. Türkiye bu operasyona katılmamalı ve lojistik destek vermemelidir. Türkiye NATO’dan çıkmalıdır.

Ortadoğu’daki ABD, Rusya, NATO vb. kaynaklı tüm askeri üs ve tesisler başta İncirlik olmak üzere kapatılmalıdır. Ortadoğu, silahsız, nükleersiz, kimyasalsız, barış içinde halkların bir arada yaşadığı bir bölge olmalıdır.

Türkiye sınırlarından IŞİD ve benzeri örgüt militanlarının geçiş yapması engellenmelidir. Türkiye sınırları, savaştan ve zulümden kaçan sivillere açılmalı, onlara sığınmacı statüsü verilmeli, insanca yaşam koşulları sağlanmalıdır. Türkiye Devleti savaş mağduru halklara insani yardım yapmak için her türlü imkânını kullanmalıdır.

Yıldız Önen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu adına

14 Eylül 2014

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.