15 Eylül 2010 – Hrant Dink Ödül Töreni – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hrant Dink Ödül Töreninin ikincisi yapıldı…

Hrant’ın doğum gününde bu sene ödül töreninin ikincisi yapıldı. AİHM kararının ardından Hrant Dink davası yeniden gündemde iken yapılan ödül törenine katılım büyük oldu. Ulusal dalda Türkiye Vicdani Ret Hareketi adına Mehmet Tarhan, uluslararası dalda ise İspanyol Hâkim Baltasar Garzon Real ödüle layık görüldü. Törene ilişkin haberler aşağıdadır:

Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu / Milliyet – 16.09.2010

Ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de verilen Hrant Dink ödülü bu yıl ikinci kez verildi. Lale Mansur’un sunuculuğunu yaptığı gecede Sıla, Kardeş Türküler, Arto Tunç gibi isimler sahne aldı.

Ulusal dalda Türkiye Vicdani Ret Hareketi adına Mehmet Tarhan, uluslararası dalda ise İspanyol Hâkim Baltasar Garzon Real ödüle layık görüldü. Garzon konuşmasında, “Ermeni Soykırımı bugüne kadar haksız olarak inkar edildi ve ediliyor” dedi.

Ödül, her yıl, biri Türkiye ’den biri Türkiye dışından olmak üzere ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren iki kişiye veriliyor.

Hrant Dink ödülleri sahiplerini buldu

Zaman – 15.09.2010

Hrant Dink Vakfı Ödülü, Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu´nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Hrant Dink Ödülleri, “Vicdani Retçiler Hareketi” ile İspanyol Yargıç Baltazar Garzon’a verildi.

Ödül, her yıl biri Türkiye’den diğeri Türkiye dışından olmak üzere iki kişiye veriliyor. Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl ikinci kez verilen ödülün jürisinde, Jüride Adalet Ağaoğlu, Judith Butler, Hasan Cemal, Daniel Cohn-Bendit, Rakel Dink, Alper Görmüş, Amira Hass, Irene Khan ve Boris Navasartian yer aldı. Lale Mansur’un sunuculuğunu yaptığı ve Sıla, Kardeş Türküler, Arto Tunç gibi isimlerin sahne aldığı geceye ayrıca Zeynep Tanbay, Serra Yılmaz, Ufuk Uras, Cengiz Çandar ve Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin de katıldı. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, yaptığı açılış konuşmasında; hafızaları ve vicdanları uyanık tutma adına bu ödüllerin önemini vurguladı. Hrant Dink’in doğum gününü kutlayan ve Agos Gazetesini kurduğu için Dink’e teşekkürlerini ileten Rakel Dink, bugün piyasaya çıkan Hrant kitabının da Hrant Dink için bir hediye olduğunu belirtti.

Basının bir ülke inşasında vazgeçilmez bir rol oynadığının altını çizen Garzon da, “Her devlet vatandaşlarını korumak için her türlü aracı sunmalıdır. Özellikle daha adil, eşit ve özgür bir toplum için. Yargının eylemsizliği ve özgürlüğü en önemli noktalardan birini teşkil eder. Hrant Dink’in soruşturması hepimiz için bir utanç sebebi oldu. İnsanlık tarihi cezasızlık ve suç inkarlarının kural olduğu örneklerle doludur” dedi. Garzon, soykırımın bugüne kadar haksız olarak inkar edildiğini ileri sürdü.

Ödülün onur ve cesaret verici olduğunu belirten Vicdani Retçiler; “Vicdani retçilere, susun vazgeçin, fişlenin ya da bu ülkeyi terkedin deniliyor. Ama biz de Hrant gibi bu ülkeyi terk etmiyoruz. Bu ödülle Hrant’a bir söz vermiş oluyoruz. Borcumuz borç Hrant” şeklinde konuştu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.