15-21 Kasım 2010-Savaş ve NATO’ya karşı Uluslararası Karşı Zirve-Lizbon

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

NATO, dünya barışının sağlanmasında en önemli engeldir.

NATO, Soğuk Savaş yıllarından bu yana kendini uluslararası toplumun güvenliğinden sorumlu ilan etmiş olmasına karşın, Birleşmiş Milletler ve ulusulararası hukuk kurallarını ihlal ederek Amerikan çıkarlarını, ülkeler üzerinde askeri güçle sağlamasına temel hazırlayan bir organizasyon olmuştur.

NATO 1991 yılından bu yana geliştirdiği startejileri ile  Balkanlar’da ve yaklaşık 10 yıldır Afganistan’da “insani savaş” adı altında kanlı bir plan uygulamaktadır.

Tasarım: Bülent Erkmen

NATO, Avrupa’da “füze kalkanı” adı altında bir strateji sahneye koyark nükleer tehlikeyi arttırmakta ve Avrupa Birliği’ni de bu oyununa katılmaya zorlamaktadır. Avrupa’ın doğusunda, Kafkaslar’a yayılarak etkinlik alanını Soğuk Savaş’tan bile daha geniş bölgelere taşımaktadır.

Biz barış içinde yaşanılacak bir dünya kurmak isteyenler;

  • Bölgesel ve küresel krizlerin askeri yöntemlerle çözülmesine karşı çıkıyoruz.
  • Nükleer silahların dehşeti altında yaşamak istemiyoruz.
  • Ülke bütçelerinde askeri harcamalara ayrılan payların eğitim, sağlık, adalet, yaşanılabilir bir çevre kurulması gibi insani harcamalara dağıtılmasını istiyoruz.
  • Tüm askeri üslerin kapatılmasını istiyoruz.
  • Ülkeler arasında daha demokratik ve insani ilişkilerin kurulmasını istiyoruz.

Biz savaş karşıtları olarak;

  • NATO’nun  füze kalkanı adı altında Avrupa’nın güvenliğini üzerine alması ve Avrupa Birliği’nin NATO’nun bir uzantısı gibi algılanmasından oluşan yeni strateji konseptine karşı çıkıyoruz.
  • Afganistan’ın 8 Ekim 2010 yılında ABD tarafından işgalinin 10 yılını doldurduğu bu günlerde,  NATO’nun Afganstan’da görev üstlenmesine karşı çıkıyoruz.
  • 15-21 Kasım 2010 tarihinde Portekiz’in Lizbon kentinde, yeni startejilerin tartışılacağı NATO Zirvesi’ne, uluslararası savaş karşıtı hareketinin bir parçası olan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, tüm savaş karşıtları ve barış hareketleri ile birlikte karşı çıkıyoruz.

Tüm savaş karşıtlarını, 19-20 Kasım tarihlerinde yapılacak olan “Savaş ve NATO’ya karşı Uluslararası Karşı Zirve’ye” katılmaya çağırıyoruz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.