Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklamasına Çağrı: Ortadoğu’da Savaşa ve İşgale Hayır

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ortadoğu’da Savaşa ve İşgale Hayır

Birinci Körfez savaşının başladığı 1991 yılından beri Ortadoğu halkları başını ABD’nin çektiği bir saldırı dalgası altında. Halklar bu savaş ortamından çok acı çekiyor, büyük yıkımlar yaşıyor. Afganistan, Irak, Suriye, Yemen ve Libya’daki savaşlarda milyonlarca insan öldü, yaralandı. Milyonlarca insan göç etmek zorunda kaldı.

ABD ve Rusya, kendi hegemonya alanları için Ortadoğu’da yıllardır savaşıyor, insanları öldürüyor. Ortadoğu, emperyalistlerin yeni silahlarının deneme alanı haline getirildi.

Ama bu durum, Ortadoğu’nun kaderi değildir, olmamalıdır. Ortadoğu’da her türlü savaşın ve işgalin sona ermesi için mücadele etmeliyiz. Bölge halklarının asıl ihtiyacı, bütün emperyalist güçlerin bölgeden askerlerini ve silahlarını çekmesidir. Ortadoğu halkları yalnız değildir.

Dünyanın bütün savaş karşıtları ile beraber, Afganistan’dan, Yemen’e, İran’dan, Libya’ya kadar tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika halklarının çektiği acıların bir an önce son bulması için 25 Ocak’ta sokaklara çıkıyoruz.

Yabancı güçler Ortadoğu’yu terk etsin. Tüm yabancı üsler kapatılsın. Tüm yabancı askerler ülkelerine geri dönsün. Kültürel, doğal varlıklara yönelik saldırı tehditleri sona erdirilsin.

Ortadoğu nükleer silahlardan arındırılsın. İsrail’deki nükleer silahlar ortadan kaldırılsın. İran’ın nükleer silah yapması engellensin. Türkiye’de, başta İncirlik ve Kürecik olmak üzere tüm ABD üsleri kapatılsın, buralardaki nükleer başlıklar çıkarılsın.

Türkiye, yabancı ülkelerden askerlerini geri çeksin. Bölgede barışçıl bir rol oynamak için NATO’dan hemen ayrılsın, Rusya-İran gibi güçlerle iş birliğine asla girmesin.

Amerika’nın İran savaşına hayır! Ortadoğu’da özgürlük ABD, Rus ya da eli kanlı rejimlerin bombardımanlarıyla ve çatışmalarıyla değil, halkların kitlesel mücadelesiyle gelecek.

İstanbul’da savaş karşıtları olarak, 25 Ocak Cumartesi saat 16’da Odakule arkasında, Tepebaşı Meydanında “Ortadoğu’da savaşa ve işgale hayır” diyeceğiz.

Tüm barışseverleri, savaş karşıtlarını, 25 Ocak Cumartesi günü dünyadaki savaş karşıtları ile birlikte sokağa çıkmaya çağırıyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.