14 Kasım 2011 – Hrant Dink Davası – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hrant’ın Arkadaşları kendi mütaalarını verdi, Mahkeme sessiz kaldı

Hrant Dink’in katillerinin davası 14 Kasım’da yapıldı. Her duruşma öncesinde olduğu gibi, Hrant Dink’in arkadaşları adalet için Beşiktaş İskelesi’nde toplandı ve “Öldür diyenler yargılansın”, ” Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları ve ‘Bu dava böyle bitmez” dövizleri eşliğinde Beşiktaş Adliyesi’ne doğru yürüdü.

Geçen duruşmada savcının, cinayetin Ergenekon örgütünün Trabzon’daki bir hücresinin işi olduğunu; fakat hücre ve örgütün bağlantılarının ortaya çıkarılamadığını mütalaada belirtmesi üzerine, Hrant Dink’in arkadaşları, kendi sembolik mütaalarını açıkladılar.

“Hrant’ın Arkadaşları” adına basın açıklamasını okuyan Ümit Kıvanç, devletin 4,5 yıllık mahkeme sürecini, hakikat ortaya çıkmasın diye canla başla uğraşarak geçirdiğini söyledi. Trabzon Emniyet görevlileri, Trabzon Jandarması ve İstanbul Emniyeti de dahil olmak üzere, sorumlularla ilgili derinlemesine bir soruşturmanın hala yapılmadığı belirtti:

Ayrıntılı soruşturulma için özel bir savcı ekibinin görevlendirilmesi gerekirken buna gerek görülmedi. Bölük pörçük ve üstünkörü yürütülen davalar birleştirilmediği gibi, yargıçlar ve savcılar, avukat taleplerini reddetme konusunda yarışa girişti. Yargıçlar ve savcılar, resmi görevliler hakkında bütün soruşturma taleplerini reddeden yerel yöneticiler, yargıçlar ve savcılşarla aynı safta yer almışlardır. Hepsinin birden adalete karşı çalışması, hayatın doğla akışına uygun değildir, örgütsel irtibata işaret etmektedir.”

İçerde dava devam ederken dışarıda Hrant’ın arkadaşları adalet nöbeti tuttular. Davada, Dink ailesinin avukatları şahısların tespiti ve suç örgütünün diğer faillerinin teşhisi için önemli olan kayıtların Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) mahkemenin taleplerine rağmen alınamamasının adaleti engellemek olduğunu belirtti ve kayıtların alınması isteğini tekrarladı. Resmi olarak TİB’in telefon kayıtlarını silmesine 64 gün kaldı. TİB, talep edilen kayıtları silerse cinayete ilişkin en önemli delillere artık ulaşılamayacak. Bu sebeple avukatlar, mahkemenin TİB’e tedbir göndermesini ve kayıtların korunma altına alınmasını talep etti. Ancak mahkeme heyeti, TİB ve ilgili telefon operatörlerindeki bilgi ve kayıtların silinmemesi için tedbir kararı verilmesi taleplerinin, TİB Başkanlığı’ndan cevap geldikten sonra sonuçlanmasına karar verdi. Avukatların talebi böylece reddedildi. Dava 5 Aralık tarihine ertelendi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.