14 Ağustos 2017 – İnsan hakları hapsedilemez: Murat Çelikkan için özgürlük!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gazeteci ve insan hakları savunucusu Murat Çelikkan, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliğini yaptığı için çarptırıldığı cezayı çekmek için bugün cezaevine giriyor.

Çelikkan, ‘terör propagandası’ gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem’in nöbetçi genel yayın yönetmenliğini yaptığı için bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Pişmanlık göstermediği” için…

16 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmada, Çelikkan’ın cezasında, diğer yargılamalarda olduğu gibi indirime gidilmemiş ve ceza ertelenmemişti.

Kararda, ‘gazetecinin duruşmalarda yeteri kadar pişmanlık göstermediği, bu nedenle de indirim uygulanmadığı’ ifade edilmişti.

Öte yandan, Çelikkan’ın 2010’dan bu yana kurucularından ve direktörü olduğu Hakikat Adalet Hafıza Merkezi bir açıklama yayımladı:

Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı gerekçesiyle verilen hapis cezası kesinleşen Eş Direktörümüz Murat Çelikkan 14 Ağustos Pazartesi günü cezaevine giriyor.

Çelikkan, Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı ve bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptığı gerekçesiyle, gazetenin o günkü nüshasında yer alan bazı haberler gerekçe gösterilerek 16 Mayıs 2017’de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Murat Çelikkan’ın hapis cezasına yönelik itiraz 6 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne yapılmış, mahkeme yapılan istinaf başvurusunu 20 Haziran’da reddetmişti. CMK 272 maddesi gereği karar temyiz yoluna kapalı ve kesin bu karara karşı başka bir başvuru yolu bulunmuyor.

Eş Direktörümüz Murat Çelikkan için, Özgür Gündem’e destek olmak amacıyla katıldığı basın özgürlüğü kampanyası sebebiyle, kendisinin düşünce ve ifade özgürlüğü ihlal edilerek verilen bu karar kabul edilemez.

Murat Çelikkan’a verilen hapis cezası eşitlik ve adalet ilkelerine de aykırıdır. 100’ün üzerinde ismin katıldığı kampanyada 38 kişiye dava açılmış, ceza alan 18 nöbetçi yayın yönetmenin cezaları 2 yıl ertelenirken, katılımcılardan yalnızca Murat Çelikkan’ın cezası “duruşmadaki davranışları ile yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması”sebebiyle ertelenmemiştir.

Hafıza Merkezi olarak Özgür Gündem’i ve Özgür Gündemle dayanışma gösterenleri hedef alan bu sürece itiraz ediyoruz. Murat Çelikkan’a yönelik verilen ayrımcı kararın, Türkiye’de medya çalışanları ve akademisyenlerden sonra hak savunucularının da hedefe konulması süreci ile bağlantılı olma ihtimalinden endişe duyuyoruz.

İnsan hakları hapsedilemez. İnsan hakları savunucuları hapsedilemez. Murat Çelikkan için özgürlük!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.