13 Kasım 2015 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savaşlar, mültecilik ve iklim felaketinin baş sorumlusu: G20 DAĞITILSIN!

döviz (5)G20 Liderlerinin onuncu toplantısı, 2015 yılında dönem başkanlığını üstlenen Türkiye’nin ev sahipliğinde, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Belek/Antalya’da düzenleniyor. 2015 yılında G20’nin en önemli başarı kriteri, bir önceki dönemde benimsenen global %2’lik büyüme hedefine yönelik kararların uygulanması ve üyelerin bu hedefe yönelik performansları olacak. G20 Türkiye, resmi 2015 programını üç ana ayak üzerine kurdu; Global toparlanmayı güçlendirme, finansal direnci artırma ve sürekliliği artırma.

G20, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülke ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşuyor. Bu ülkeler: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu.

G20 devletlerinin büyük çoğunluğu NATO’nun da kurucu ortakları ya da üyesidir.

G20’ye üye 19 ülkenin hepsi milli geliriyle dünyada ilk 31ülke arasında.

G20 ülkeleri,  dünya ekonomisinde yaratılan gelirin % 85’ini oluşturuyor.

G20 ülkeleri, dünya ticaretinin % 80’ini gerçekleştiriyor.

G20 ülkelerinin nüfusu dünya nüfusunun üçte ikisine denk geliyor.

G 20 önceleri, makroekonomi yönetimi, uluslararası ticaret ve gelişmekte olan ülkelerle işbirliği amaçlarıyla çalışırken, daha sonraları Doğu-Batı ekonomik ilişkileri, enerji, terör, istihdam, çevre, suç ve uyuşturucu, insan hakları, bölgesel güvenlik ve silahsızlanma, kara para aklama, nükleer güvenlik, uluslararası organize suçlar gibi siyasal ve güvenlik içerikli alanları da devreye sokmuştur.

G20 bir kapitalist sistem organizasyonudur. İdeolojisi kapitalizm, siyasi ve ekonomik anlayışı neo-liberalizmdir.Kökleri 18. yüzyıl klasik iktisat öğretisine dayanan neo-liberalizm ve onun görüngülerinden biri olan G20 gurubunun sebep olduğu felaketler saymakla bitmez; iklim değişikliği, açlık, kıtlık, yoksulluk, savaşlar, göçler…

Kendi marifetiyle yaşananlar için kapitalizm timsah gözyaşları döküyor.

Deniz kıyılarına vuran cesetler, kamyon kasalarında nefessiz kalarak ölenler, AB sınırlarında yaşanan acılar, Avrupa’nın göbeğinde maruz kalınan ırkçı saldırılar, tıka basa dolu trenlerde kaçmaya çalışanlar, açlık, susuzluk ve sefalet çekenlerle Suriye Savaşı…

Almanya’nın en büyük tekeli Volkswagen’in, ABD ürettiği, çevreye duyarlı olarak pazarlanan  dizel araçlarında yaptığı  özel bir bilgisayar yazılımıyla, egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak manipüle ettiğini, ulusal çevre yasalarını çiğnediğini, bu programla aslında olduğundan 10 ile 40 kat arasında daha yüksek olan emisyon değerlerinin düşük gösterildiğini,  düşük gösterdiği nitrojen oksit emisyonlarının hava kirliliğine, solunum yollarında, beyin ve akciğerlerde ciddi sorunlara yol açtığının ortaya ‘çıkarıldığı’, devlet destekli ABD tekelci kapitalizmiyle yine devlet destekli Alman tekelci kapitalizminin savaşını su yüzüne çıkaran bilinçli hilesi ve skandalı…

Ve yıldan yıla artan askeri harcamalar… 2014 verilerine göre 1.767 Milyar $’a yükselen dünya toplam askeri harcamaları… %40’ı ABD tarafından, %82’si ise G20 ülkeleri tarafından yapılan askeri harcamalar.

Dünya çapında yaklaşık 60 milyon insan başta NATO olmak üzere, dünyayı paylaşmak isteyen, yeniden tasarlamaya çalışan güçlerin çıkarttığı/teşvik ettiği savaşlardan ve tekelci kapitalist dünya sisteminin yol açtığı yoksulluk ve felaketlerden kaçmak zorunda kalıyor. Kapitalist tekelci sermayenin bıraktığı kırıntıları refah zanneden Batı toplumları, refah şovenizmi ve ırkçılık ile görece refahlarını koruyabilmeyi umuyor, ‘güvenlikleri’ için demokratik ve sosyal haklarından feragat ediyorlar. Tüm sorunların nedeninin sermaye ve emek arasındaki temel çelişki olduğunu göremiyorlar.

G20 ülkeleri ‘başarılı %2’lik hedefleri tutturabilmek için’daha çok savaşa, daha çok yoksulluğa, daha çok çevre kirliliğine, daha çok göçe gereksinim duyuyor.

G20’ler, 193 üyeli Birleşmiş Milletlere üye ülkeden 168 inde çatışmanın yaşandığı bir dünyanın, ‘insan doğasına ve doğal düzene en uygun sistem’ olduğu yalanına inanmamız için daha çok şiddete, daha çok savaşa ihtiyaç duyuyor.

G20’ler, kendileri daha çok kar elde edebilsin diye dünyayı nefessiz bırakma pahasına, büyümeye devam etmek istiyor.

Oysa, insan için, doğa için, dünya için, herkesin kazanması için gerekli olan yalnız ve yalnızca barıştır.

Barış Dünya’nın ve Türkiye’nin en büyük siyasi projesidir.

Bu nedenle G8, G20 gibi organizasyonlar dünya halklarının düşmanıdır ve dağıtılmalıdır.

Nilüfer Uğur Dalay 

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

13 Kasım 2015

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.