12 Ekim 2006 – Basın Açıklaması – Ankara

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ORTADOĞU HALKLARI SAVAŞve İŞGAL DEĞİL;

İŞ, EKMEK VE ÖZGÜRLÜK İSTİYOR!

Savaşların, ölümlerin günlük hayatın bir parçası haline gelmesini, görsel ve yazılı medyada yayınlanan görüntülere alışılmasını ve sessizce kabul edilmesini, halkların eşitçe ve özgürce bir arada yaşamasını savunan savaş karşıtlarının, emek ve meslek örgütlerinin kabul etmesi mümkün değildir. Haksız savaş ve saldırıların her nedenle olursa olsun bir parçası, yedek ve destek gücü olunması, barış ve özgürlük taleplerini değil, savaş tacirlerini, egemenliklerini kan ve gözyaşının üzerine kuranları güçlendirecektir.

Bu gerekçe ile emek ve meslek örgütleri olarak bizler 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi 5 Eylül’de de Lübnan’a asker gönderme tezkeresine hayır demiş ve hükümetin bu sese kulak vermesini sağlamak için alanlara çıkmıştık.

Ancak hükümet, halkın büyük bir çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen, ABD emperyalizminin “Ortadoğu”daki siyasetinin bir destek gücü olması” istemine boyun eğerek, tezkerenin Meclis’ten çıkmasını sağlamıştı. Bu tarihi kararın sonuçları ortaya çıktıkça, sorumluları yaptıkları hatanın farkına varacaklardır.

Önümüzdeki günlerde tezkere kararının bir gereği olarak Lübnan’a törenle askerler gönderilecek. Buradan tarihi sorumluluk gereği; savaş karşıtları, emek ve meslek örgütleri olarak bir kez daha hatırlatıyor ve sesleniyoruz:

1- İsrail’in Lübnan saldırısından sonra herhangi bir barış anlaşması yapılmamıştır. Bölgede çatışmalar durmamıştır.

2- Birleşmiş Milletler, İsrail konusunda yüzlerce karar almış ancak saldırgan İsrail bu kararlara uymadığı için herhangi bir yaptırıma maruz bırakılmamıştır. Birleşmiş Milletler bu saldırılar sırasında öldürülen 4 çalışanına ilişkin “kınama” kararı bile çıkartamamıştır.

3- Birleşmiş Milletler bölgede konuşlandıracağı askeri gücün adını “Görev Gücü” olarak tanımlamıştır. Bu bile bölgeye gönderilen askeri güçlerden beklenilenin herhangi bir tampon bölgede güvenliğin sağlanması görevinden daha fazla olacağını göstermektedir.

4- Bütün bu bilgilerin ışığında Birleşmiş Milletler tarafsız bir kurum olmaktan çıkmış, sadece ABD’nin istediği kararların onaylandığı bir kuruma dönüşmüştür.

5- Görev Gücü gönderilmesi kararında açıklanan Lübnan’la ilgili diğer kararlarda da “Lübnan ordu ve polisi” dışındaki bütün silahlı güçlerin silahsızlandırılması görevinin bu askeri güç tarafından yapılacağı açıkça ifade edilmektedir. Bunun anlamı, İsrail saldırılarına direnen bütün güçlerin silahsızlandırılmasıdır. Böyle bir yaklaşım, Ortadoğu’da halklararası kardeşliğin sağlanmasına değil, egemen ve saldırganların gücünün korunmasına yönelik bir karar olduğunun göstergesidir.

Savaş karşıtları, emek ve meslek örgütleri olarak bir kez daha uyarıyoruz; Emperyalistler devletlerin kendi egemenliklerini güçlendirmek için Ortadoğu’yu kanla yıkayarak, yeniden şekillendirme siyasetinin parçası olmak, onu desteklemek ve meşru kılmak Ortadoğu halklarına ihanettir. Ortadoğu haklarının ihtiyacı savaş ve gözyaşı değil, iş, ekmek ve özgürlüktür.

Emek, kardeşlik, barış, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren savaş karşıtları, emek ve meslek örgütleri Ortadoğu’nun kan gölüne çevrilmesine izin vermemek için, haksız savaşlara, baskılara karşı sesini yükseltmeye devam edecektir. Bu kararların sorumluları tarih önünde halklara hesap verecektir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.