11 Ocak 2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

‘NATO’nun gizli ordusu dağıtılsın,

Kontrgerilla belgeleri halka açıklansın!’

2009’da NATO’nun kuruluşunun 60. Yılını protesto etmemizin nedeni, sadece, NATO’nun bir savaş ve işgal örgütü olması değildi. NATO, aynı zamanda illegal uzantılarıyla, gizli örgütlenmeleriyle, derin devlet bağlantılarıyla, darbe tezgâhlarıyla dünyanın en büyük organize suç örgütüdür.

Savaş karşıtları olarak bu nedenle, “Latin Amerika ülkelerinden Türkiye’ye, toplumsal muhalefeti bastırmak için örgütlenen askeri darbelerde ve bu darbelere zemin hazırlamak üzere tasarlanan tüm kanlı süreçlerde ABD güdümlü NATO’nun parmağı vardır. Barış, huzur ve demokrasi için; tüm dünyayı kana bulayan NATO dağıtılmalıdır” demiştik.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast girişiminin ardından başlayan soruşturma süreci Seferberlik Tetkik Kurulu’na bağlı Kozmik Oda’da yapılan aramalarla devam ediyor.

Kozmik Oda’da ‘titiz bir biçimde’ korunan belgelerin “devlet sırrı” olduğu ve‘Devlet sırlarının halka açıklanmaması gerektiği’ söyleniyor.
Bu nasıl bir devlet sırrıdır ki, devletin hiçbir kademesi ve parlamentodaki hiçbir siyasi bu “sır”ları bilmiyor. Oysa biz, ‘Kozmik Oda’larda saklanan belgelerin hangi sırları gizlediğini gayet iyi biliyoruz.

Bunlar NATO belgeleridir. Bunlar, suikastların, katliamların, savaş politikalarının, darbe planlarının ve demokrasiye karşı işlenmiş suçların belgeleridir. Bir devletin bugüne dek halkına söylediği yalanların belgeleridir. Gizlilik üzerinden yapılan polemikler, 6 – 7 Eylül Olaylarını, 1 Mayıs 77 katliamını, Maraş katliamını, Sivas katliamını gizleyemez.
Kozmik Oda bir sırlar odası diye, kimse, Küresel BAK’ın kurucularından Hrant Dink’i öldüren karanlık mekanizmanın bütününü açığa çıkartma ve yargılama isteğimizi erteletemez.
Musa Anterleri, Uğur Mumcuları, Mehmet Sincar’ları suikastlarla aramızdan alan “sırlar”ın açığa çıkartılmasını istiyoruz.
Seferberlik Tetkik Kurulu, Özel Harp Dairesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı, adı her neyse, kontrgerilla belgelerinin bir an önce halka açıklanmasını istiyoruz.
Bu ülkenin yakın geçmişinde binlerce faili meçhul var. Ölüm kuyularından insan kemikleri, arazilerden isimsiz mezarlar çıkıyor. Barajlarının suları çekildiğinde ordu malı mühimmat açığa çıkıyor.
Kozmik Oda, karanlık operasyonların ve gerektiğinde toplumu manipüle etmeyi amaçlayan hukuk dışılığın sırlarını saklıyor.
27 Mayıs 1960 darbesi, 12 Mart 1971 müdahalesi ve 12 Eylül 1980 darbesi, JİTEM, Özel Harp örgütlenmeleri; eşitlik, özgürlük, barış ve adalet arayışlarının karşısında, halkların kardeşliği duygusunun güçlenmesinin karşısında duran savaşçı, ırkçı, militarist odakların eylemlerinin ürünüdür.
Yugoslavya’da, Afganistan’da savaşan güç, Türkiye’nin aktif bir parçası olduğu işgalci bir yapılanma olan NATO’nun, tüm dünyada, bu türden illegal darbeci yapılanmaların ve gizli derin devlet örgütlenmelerinin beyni olduğu biliniyor.
ABD’nin kontrolündeki NATO, bağlı ülkelerde devlet içindeki açık ve gizli  yapılanmalarla birlikte çalışıyor. Türkiye’de de böyle oluyor. Ergenekon örgütlenmesi, darbe planları, toplumda infial yaratmayı amaçlayan suikast ve cinayetler, Kürt sorununda barış yönündeki her gelişmeye karşı çıkan ırkçı yaklaşımlar, siyasal alana müdahaleyi hedefleyen askeri belgeler, kontrgerillanın içeride, yanı başımızda olduğunu gösteriyor.
Bu yüzden, NATO dağıtılmalıdır! Türkiye bir savaş ve suç örgütü olan NATO’dan ayrılmalıdır.
Kontrgerilla ve onun bugüne uzanan kollarından Ergenekon dağıtılmalı, hesap vermeli, halka karşı işlenmiş suçların belgeleri açıklanmalıdır. Asker ve sivil bürokratlar dahil, bu faaliyetlerde yer alanlar görevden alınmalı ve yargılanmalıdır.
Çünkü geleceğimizi aydınlatmak, halkın barış ve adalet taleplerini gerçekleştirmek için derin yapılanmaların açığa çıkartılmasına ve yargılanmasına ihtiyacımız var.

11 Ocak 2010
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
www.kureselbarisveadalet.org

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.