11 Kasım 2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

11 Kasım’da yapılan basın açıklamasında okunan metin. Kürtçe ve Türkçe.

AŞTIYÊ SERBEST BIHÊLIN!

Bila girtiyên BDPyî bên berdan!

Digel mudaxeleyên hêzên ji dijminî û tengijanan xwedî dibin, daxwaza gelê me a aştiyê her diçe bilind dibe. Biryara demdirêjkirina agirbestê ya yekhalî heta hilbijartinên giştî û daxuyaniyên rayedaran ên hêviya aştiyê bilind dikin deriyên pêvajoya diyalog û niqaşan vedike.
Ku em hindikahiyeke ku ji şer xwedî dibin û ji bilî netewperestiyê ne xwediyê tu nêrînê ne û ji ber vê yekê jî dixwazin ev şer bidome nehesibînin, pirahiya civakê aştî dixwaze. Dixwazin şer û mirin tune be, zarok neyên kuştin û dengê bombe û çekan raweste.
Di riya çareserkirina Pirsgirêka Kurd de ji bo gavavetina bo aştiyê  fersendeke dîrokî ya mezin li ber me ye. Me divê em vê fersendê bi kar bînin. Civak wisa hîs dike ku  ger em gaveke din bavêjin dê pêvajoya aştiya mayînde têşe bigire.
Ne Dadgeh, Bila Diyalog Bidome!

Di pêvajoya çareseriya pirsgireka Kurd a aştiyane de rewşa Doza KCKê ya ku ji 18ê Cotmehê ve didome, xwediyê giringiyeke xeternak e. Di gel vê yekê pêk nehatina berdanan û qedexekirina mafê parastina bersûcan a bi Kurdî hêviyê dişikîne.

Divê nûnerên gelê Kurd ên hilbijartî û endamên BDPê ên ku di vê dozê de tên darizandin derhal bên berdan. Ev yek di heman demê de hewcedariyeke hiqûqî û wijdanî ye.
Divê hikumet ku xwediyê berpirsiyariya pêvajoyê ye ji bo geşebûna pêvajoya diyalog û aştiyê ne bi nêzikdayîneke qedexeker bes bi awayekî azadîxwaz ji bo berdana girtiyên ku di nav wan de nûnerên hilbijartî jî hene nêrînên xwe dabixuyînin.

Ji bo geşebûna pêvajoya aştiyê ne tenê helwesta rayedaran, bes helwesta me hemûyan girîng e. Em peyv, dest û vîna xwe bikin yek. Îroj ji her demê girîngtir e ku ji her beşa civakê bi hêztir deng derkeve.

Dengê şer rawestîne, dengê aştiyê bilind bike!
Yıldız Onen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

11 Kasım 2010

BARIŞI SERBEST BIRAKIN!

BDP’li tutuklular serbest bırakılsın!

Düşmanlık ve gerilimden beslenen güçlerin olumsuz müdahalelerine rağmen halkımızın barış talebi giderek yükseliyor. Tek taraflı ateşkes kararının, genel seçimlere kadar uzatılması ve yetkililerin, barış umutlarını yükselten açıklamaları, diyalog ve müzakere sürecinin kapısını aralıyor.

Savaştan beslenen, ırkçılık ve milliyetçilik dışında bir ufku olmayan, bu yüzden de bu çatışmanın devam etmesini isteyen küçük bir azınlığı saymazsak, toplumun büyük çoğunluğu barış istiyor. Çatışmalar ve ölümler olmasın, çocuklar öldürülmesin, bomba ve silah sesleri artık sussun istiyor.
Kürt sorununun nihai çözümü yolunda Büyük bir barış adımı atmak için hiç olmadığı kadar güçlü bir tarihsel fırsat önümüzde duruyor. Bu fırsatı mutlaka değerlendirmek durumundayız. Tüm toplumda, bir adım daha atabilirsek, kalıcı bir barış sürecinin şekillenebileceği duygusu güçleniyor.

MAHKEME DEĞİL, DİYALOG SÜRSÜN!

Kürt sorununun barışçı çözümüne giden yolda, 18 Ekim’den bu yana Diyarbakır’da görülen KCK davasının gidişatı kritik bir önem taşıyor. Buna rağmen beklenen tahliyelerin gerçekleşmemesi ve sanıkların savunma haklarının Kürtçe yasağı engeliyle karşılaşması umut kırıcıdır.

Oysa, bu davada tutuklu olarak yargılanan Kürt halkının seçilmiş temsilcileri ve BDP üyelerinin bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Bu aynı zamanda hukuki ve vicdani bir gerekliliktir.

Sürecin sorumluluğunu üzerinde taşıyan Hükümet, barış ve diyalog sürecinin gelişmesi için, yasakçı değil, özgürlükçü bir yaklaşımla inisiyatif kullanmalı, aralarında belediye başkanlarının ve seçilmiş siyasilerin de olduğu tutukluların serbest bırakılması için görüşünü açıklamalıdır.

Barış sürecinin gelişmesi için, sadece yetkililerin değil, hepimizin tutumu önemlidir. Sözümüzü, ellerimizi, irademizi birleştirelim. Toplumun her kesiminden birlikte daha güçlü ses çıkarmak, bugün her zamankinden çok daha büyük bir öneme sahiptir.

Savaşın sesini sustur, barışın sesini yükselt!

İlkay Akkaya

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

11 Kasım 2010

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.