11 Aralık 2016 – Yazılı Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İstanbul’daki bombalı saldırıyı kınıyoruz
İstanbul dün gece maç sonrası stadyum önünde patlayan iki bombayla sarsıldı. Kentin birçok semtinden duyulan ve görülen bombalı saldırılarda çoğunluğu polis 38 kişi öldü, 14’ü yoğun bakımda 155 yaralı var. Ölü ve yaralı siviller var. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Türkiye’de son bir yılda 17 bombalı saldırıda 372 kişi hayatını kaybetti, 1837 kişi yaralandı. Kitleleri terörize etmeyi amaçlayan ve çoğunluğu sivillere yönelik bu saldırıların hepsi vahşettir. Bu saldırıların hepsi, barışa, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama yöneliktir. İnsanları öldürerek ulaşılmak istenen hiçbir ulvi amaç olamaz. Bu tür saldırılar ve katliamlar, insanları kutuplaştırır, ayrıştır. Bu kutuplaşmalar, barışın, adaletin, kardeşliğin düşmanları için arayıp da bulamadıkları bir politik iklim yaratır.
Şiddet ikliminin panzehri barış için adım atılmasıdır. Ülkemizde barış ortamının yeniden tesis edilebilmesi için Kürt meselesinde barış ve çözüm için adım atılmalıdır. Öte yandan bu yaşadıklarımızda Suriye’de, Irak’ta süren savaşa müdahil olmanın da payı var. Savaşın yarattığı acı sonuçları bölgeyle birlikte yaşıyoruz. Türkiye’nin bir an önce Suriye ve Irak’taki savaştan çekilmesi, barışçı bir politik çizgi izlemesi gerekir.
Atılan her kurşun, patlatılan her bomba barışa, kardeşliğe uzanan yola yeni engeller koymak demektir. Bombaların gürültüsü, barış isteyen halklarımızın feryadının ve barış için mücadele edenlerin seslerinin duyulmasını engelliyor.
Artık yeter, ölüm, kan, bomba haberleri duymak istemiyoruz. Acil barış, herkes için demokrasi ve daha fazla özgürlük istiyoruz.
Faruk Sevim
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu Adına
11 Aralık 2016

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.