11 Aralık 2015 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Musul’a Gönderilen Askerler Geri Çekilmelidir

Hükümet bu hafta Musul yakınlarındaki Başika kampına IŞİD ile mücadele gerekçesi ile 25 tank ve 400 asker gönderdi. Daha önce gönderilenlerle birlikte asker sayısı 600 oldu.

Irak’ın ikinci büyük kenti olan Musul 10 Haziran 2014 tarihinde IŞİD’in eline, çatışmasız bir şekilde geçmişti. Irak ordusu geri çekilirken tüm silahlarını ve Irak Merkez Bankasının paralarının bir bölümünü IŞİD’e terk etmişti. Musul halkının büyük bir bölümü Irak ordusundan memnun olmadığı için yeni gelen IŞİD militanlarına karşı bir direniş göstermemişti.

Şimdi Türkiye bu kenti “kurtarmak” için Irak halkının, hatta Irak yönetiminin bu konuda ne düşündüğünü hiçe sayan bir şekilde, bir dış emperyalist güç olarak bölgeye müdahale ediyor. Türkiye hükümeti bu hakkı ve yetkiyi nereden alıyor? Türkiye’nin Irak’a izinsiz asker göndererek uluslararası anlamda bile meşru bir davranış içinde olmadığı ortada. Türkiye uluslararası hukuk kurallarını ihlal ederek, başka bir ülkenin egemenlik alanını işgal ederek fiili durum yaratmaya çalışıyor. En başta Iraklı yetkililer bu duruma itiraz ediyor. Buna rağmen Türkiye askerlerini çekmemekte ısrarlı gözüküyor. Türkiye hükümeti bu davranışıyla Türk milliyetçiliğinin önünü açarak, Türkiye sınırları içinde süren çatışmaların daha da derinleşmesine sebep olacaktır. 

Hükümet ilk defa Ortadoğu’da süren savaşa bu büyüklükte bir kara gücü ile müdahil oldu. Bu müdahale merkezi Irak hükümetinin yanı sıra İran ve Rusya tarafından da protesto edildi, askeri birliklerin çekilmesi için 48 saat süre tanındı, çekilme olmadığı takdirde her türlü tedbirin alınacağı söylendi.

Türkiye devletlerarası bir savaşa bu defa çok yaklaşmış durumda. Başka bir devletle (Irak, İran veya Rusya) savaşa girme ihtimali ilk kez bu kadar yakınımızda. Üstelik sınırlarımızın dışındaki bir askeri birlik söz konusu olduğundan Türkiye hükümetinin alacağını umduğu NATO veya ABD yardımı da söz konusu olmayacak. NATO Anlaşması’nın 5.maddesi, ‘müttefiklerin kendi topraklarında bir saldırıya maruz kalmaları durumunda NATO’nun müdahalesini’ öngörüyor. Rusya uçağını düşürdüklerinde söylenen “sınırlarımızı koruyoruz” gerekçesi bu olayda geçerli olmayacak.

Türkiye’yi Ortadoğu’da savaşa sürükleyecek ve Türk milliyetçiliğini besleyecek olan bu maceracı tutumlardan hükümet bir an önce vazgeçmelidir. Sınırlarımızın dışındaki tüm askeri birlikler derhal geri çekilmelidir. Türkiye hükümetinin Ortadoğu’da emperyalist davranışlar sergilemesini bizler barış aktivistleri olarak kabul etmiyoruz. Musul’a gönderilen askerler geri derhal çekilmelidir.

IŞİD barbarlığını da Esad diktatörlüğünü de durduracak olan Irak ve Suriye halklarının kendisidir. Ortadoğu’daki tüm emperyalist müdahaleler durdurulmalıdır.

 

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.