1 Ocak 2019 – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması: Libya tezkeresine hayır!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2019 yılında savaşlar yüzünden çok acılar çektik. Şimdi 2020 yılına yeni bir savaş korkusu ile giriyoruz.

AKP-MHP koalisyonu, iç savaşın devam ettiği Libya’da, taraflardan biri olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Anlaşması’ imzaladı. Anlaşma hükümleri içerisinde, Ulusal Mutabakat Hükümeti istediğinde, Libya’ya asker gönderme maddesi de var. Savaş tezkeresi 2 Ocak’ta Meclis’te görüşülmeye başlanacak, bir hafta içinde de oylanacak.

Son yıllarda Meclis gündemine gelen tezkerelerden farklı olarak ilk defa bütün muhalefet partileri bu tezkereye hayır diyeceklerini açıkladılar. Bu olumlu bir gelişme.

Meclis’te reddedilen son tezkere, 1 Mart 2003’te Irak’taki işgale destek olma tezkeresi idi. O dönemde hem muhalefet partisi CHP, hem de AKP içinden pek çok milletvekili tezkereye hayır oyu verdi, savaşı engelledi.

Savaşlar, askeri müdahaleler; dünyada zaten zorlukla sürdürülen demokrasi, eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesine büyük zarar vermektedir.

Libya halkları dış güçlerin müdahalelerinden çok zarar gördü, on binlerce insan öldü, yüzbinlerce insan zorunlu göç yaşadı.

Libya’da savaşın tarafı olmak hiçbir şeye çare olmadığı gibi, daha fazla kan ve gözyaşı demektir.

Libya’da bulunan bütün dış güçler, derhal burayı terk etmelidir.

Libya’ya asker göndermek yerine, barış ve diyalog ortamının sağlanması çabalarına destek verilmelidir. Libya halkları arasında adil bir çözüm sağlanması için katkı sunulmalıdır.

Libya’da eşit, özgür, demokratik bir düzen Libya halkları tarafından kurulacaktır.

Libya’ya her türlü askeri müdahaleye hayır.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak Libya tezkeresinin de, Irak tezkeresi gibi reddedilmesini Meclis’ten talep ediyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
2 Ocak 2020

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.