1 Eylül 2017 – SAVAŞA HAYIR, BARIŞA EVET!

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Basın Açıklaması:

1 Eylül Dünya Barış gününe Türkiye’de, Ortadoğu’da ve dünyada çatışmalar ve savaşlarla giriyoruz.

Ortadoğu emperyalistlerin hegemonya mücadele alanı olmaya devam ediyor. Bir yandan ABD, Körfez ülkeleri, Türkiye diğer yandan Rusya, İran ve Esad diktatörlüğü Ortadoğu’yu kontrol etmek için savaşıyor. Bu çatışmadan yararlanmaya çalışan IŞİD ve diğer çeteler yakıp yıkıyor, insanları öldürüyor, insanlık suçları işleniyor. Suriye’de Rakka, Irak’ta Musul operasyonları binlerce sivilin ölmesine, on binlercesinin göç etmesine neden oluyor.

ABD ve Kuzey Kore arasındaki karşılıklı tehditler korkutucu bir aşamaya geldi. Her iki tarafın da nükleer silah sahibi olmaları ve savaşı ciddi bir seçenek olarak öne sürmeleri, kaygı verici bir durum yaratıyor.

Türkiye, Suriye’nin El Bab bölgesine yönelik sınır ötesi operasyonu sonrasında bölgede askeri birlik bulundurmaya devam ediyor. Hükümet benzer operasyonlara devam edebileceğini açıkladı.

Türkiye’de bulunan üç milyon Suriyeli mülteci, ırkçı saldırılarla karşı karşıya kalıyor. Asya ve Afrika’da yaşanan savaşlardan, olumsuz yaşam koşullarından kaçan yüz binlerce mülteci, en ilkel araçlarla denizden ve sınırlardan geçerek Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor. Son iki buçuk yılda 10 bin mülteci denizlerde veya kamyon kasalarında boğularak can verdi. 21. Yüzyılda bir insanlık dramı yaşanıyor.

Türkiye’de Kürt sorununda 2013-2015 yılları arasında sağlanan çatışmasızlık ve barış ortamı sona erdi, savaş yeniden başladı.

Yıllardır tüm savaşlara karşı çıkan barış aktivistleri olarak bir kez daha çağrı yapıyoruz:

Sınır ötesi operasyon durdurulsun, mecliste buna imkân veren tezkerelere karşı çıkılsın. Türkiye’yi savaş girdabına çekecek politikalar yanlıştır. Hükümet, bölgesel hatta küresel bir savaşa yol açabilecek yeni askeri adımlar atmak yerine, Suriye’deki insanlık trajedisinin bitirilmesi için siyasi çaba göstersin.

Türkiye’ye sığınan savaş mağdurlarına mülteci statüsü verilsin, insanca yaşam koşulları sağlansın. Mültecilere yapılan ırkçı saldırılara karşı tedbir alınsın.

Silahlar sussun, Kürt sorununun kalıcı bir şekilde çözülmesi için Kürt halkının hakları tanınsın. Savaş, ölüm ve yıkım demektir. Bizler barış içinde birlikte yaşadığımız bir dünya istiyoruz.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
1 Eylül 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.