07 Ekim 2010 – “Nato’ya Hayır, Afganistan’daki İşgale Son” Yazılı Basın Açıklaması Haberleri

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

“Rasmussen’i Reddedin; Afganistan’dan Çekilin” / BİA Haber Merkezi – 08 Ekim 2010

Küresel BAK, hükümetten Türkiye’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in “savaş” taleplerini reddetmesini ve Afganistan’daki 1.800 Türkiyeli askerin geri çekilmesini istedi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Türkiye’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’ın taleplerinin reddedilmesini ve NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) Kabil Merkez Bölge Komutanlığı’nda görevli bin 800 Türkiyeli askerin geri çekilmesini istedi.

Küresel BAK adına Nilüfer Uğur Dalay’ın, Rasmussen’in ziyareti nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, “NATO temsilcilerinin her ziyareti, Türkiye’den yeni talepler demektir. Türkiye ABD ve NATO’nun işgal ettiği Afganistan’a 1.800 asker göndermiştir. Çoğu sivil, on binlerce yoksul Afgan’ı öldüren işgale böylece Türkiye de hükümet eliyle ortak edilmiştir” dendi.

Rasmussen’in ziyaretinde Türkiye’den hangi taleplerde bulunduğunun kamuoyuna açıklanmasını isteyen Dalay, şöyle devam etti:

“NATO’nun ve ABD’nin hiçbir isteğinin karşılanmamasını, hükümetin Afganistan’daki askerleri derhal geri çağırarak Afganistan işgalinin daha uzun bir süre ortağı olmaya son vermesini talep ediyoruz.”

Dalay önümüzdeki ay Lizbon’da yapılacak NATO zirvesi sırasında Küresel BAK aktivistlerinin, Avrupa’daki savaş karşıtları ile birlikte  “NATO dağıtılsın!” talebinin dile getirileceği eylemlere katılacağını belirtti.

Erdoğan NATO’ya destek sözü verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’i kabulünde, Türkiye’nin bir müttefik olarak NATO’ya her türlü desteği vereceğini söyledi.

Afganistan’daki gelişmeleri çok önemsediklerini belirten Erdoğan, “NATO’da devam eden yeni stratejik çalışlalar ve reformlar konusunu önemsiyoruz” dedi.

Rasmussen ise Türkiye’nin özellikle Afganistan’daki eğitim çalışmalarına büyük yarar sağladığını ve bunun devam etmesi gerektiğini belirtti.

NATO genel sekreteri Rasmussen Ankara’da

Yeşil Gazete – 07.10.2010

NATO genel sekreteri Rasmussen’in Ankara ziyareti üzerine bir açıklama yapan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) bu ziyaretten önce, Türkiye’nin, Afganistan’da NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) Kabil Merkez Bölge Komutanlığı 1 yıl daha uzatıldığını hatırlattı. Her NATO ziyaretinin yeni talepler anlamına geldiği ifade edilen açıklamada “Türkiye ABD ve NATO’nun işgal ettiği Afganistan’a 1800 asker göndermiştir. Çoğu sivil, on binlerce yoksul Afgan’ı öldüren işgale böylece Türkiye de hükümet eliyle ortak edilmiştir. Bu yüzden yapılması gereken NATO sekreteriyle yeni görüşmeler değil ABD, NATO ve Türkiye askerlerinin derhal Afganistan’dan geri çekilmesini talep etmektir.” dendi.

Rasmussen boşuna gelme

Marksist.org – 07.10.2010

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Türkiye’yi ziyaret ediyor. Ziyaret NATO’nun Türkiye’den bir dizi talebi daha olduğunu gösteriyor. Yeni taleplerin karşılanmaması gerektiği gibi Türkiye, Afganistan’da NATO ve ABD işgalinin ortağı olmaya son vermelidir.

NATO genel sekreterinin hangi taleplerde bulunacağını bilemiyoruz. Ama Türkiye’den NATO adına Afganistan’a giden 1800 askerlik Türk Silahlı Kuvvetleri gücü derhal geri çekilmelidir.

NATO, tehlikeli bir örgüttür. Rasmussen bu tehlikeli örgütün sekreteridir. NATO işgalci bir örgüttür. NATO Genel Sekreteri bu işgalci güç adına Türkiye’den yeni taleplerde bulunacaktır.

Hükümet, zaten Afganistan’a asker göndererek ABD işgalinin ortağı olmuştur. Afganistan’daki uluslararası savaş gücünün komutası daimi olarak Türkiye’ye devredildi. Hükümet ABD’nin ve NATO’nun bir parçası olmaya, savaş politikalarının ortaklığını yapmaya hemen son vermelidir.

Küresel BAK aktivistleri, NATO Genel Sekreteri’nin ziyaretini bugün Ankara’da saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde protesto edecek.

Rasmussen’e tepki: ‘NATO savaş örgütüdür’

Turnusol – 07.10.2010

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in Türkiye ziyaretini tümüyle gereksiz ve tehlikeli bulduklarını söyleyen savaş karşıtları, ‘küresel savaş örgütü NATO’nun Türkiye’den hangi taleplerde bulunduğunun kamuoyuna açıklanmasını ve Afganistan’daki askerlerin geri çağrılmasını istedi.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) tarafından yapılan açıklamada, NATO ve ABD’nin Afganistan’da sürdürdüğü savaş ve işgale vurgu yapılarak, Türkiye’nin de hükümet eliyle bu savaşa ortak edildiğine dikkat çekiliyor.

Geçen hafta, NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) Kabil Merkez Bölge Komutanlığı 1 yıl daha uzatılan Türkiye’nin halen Afganistan’da 1800 askeri var.

18 – 21 Kasım’da Lizbon’da yapılacak zirvede NATO’nun yeni konsepti ilan edilecek. Aynı tarihlerde Lizbon’da toplanacak savaş karşıtları da NATO karşıtı toplantı ve gösteriler gerçekleştirecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.