06 Eylül 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD ve İSRAİL SALDIRILARINI DURDURALIM…

Savaş ve işgal karşıtı dostlar, Sevgili arkadaşlar,

Sesimizi Türkiye halkı duydu. ‘Milletin vekilleri’ duymadı. Türkiye halkının ezici çoğunluğu Lübnan’a asker gönderilmesine karşı iken, ABD’nin peşinden giden AKP hükümeti Lübnan’a asker gönderilmesini isteyen bir tezkere ile halka karşı harekete geçti.

AKP hükümetinin Lübnan’a asker gönderilmesini isteyen tezkeresi TBMM’de oylanarak kabul edildi. İsrail Lübnan’ı bombalarla yakıp yıkarken, çoğu çocuk binlerce insan öldürülür, yüz binlercesinin evleri İsrail bombaları ile yıkılırken, İsrail’i durdurmaya yönelik hiç bir önleyici adım atmayanlar; şimdi saldırgan ve işgalci İsrail’e güvenlik sağlamak üzere Lübnan topraklarına asker gönderiyorlar.

Lübnanlı çocukların kanı ve yıkılmış şehirlerin enkazı üzerine ‘barış’ kuracaklarını sananlar, çok kısa zamanda yanıldıklarını anlayacaklar. Üstelik kimse Saldırgan İsrail’i durdurmaktan, ABD ve İsrail’in Ortadoğu’daki işgaline son vermekten söz etmezken, Lübnanlı direnişçilerin silahsızlandırılmasından ve Lübnan’ın güneyinde İsrail’in güvenliği için Lübnanlılara ‘yasak bölge’ oluşturulmasından söz ediliyor. Birleşmiş Milletler, bir aydan daha uzun bir zaman İsrail’in Lübnan’ı kan gölüne çevirmesini seyretti. İsrail’i durduracak hiç bir tedbir almadı. Alamadı. Aynı BM şimdi Lübnan’a asker konumlandırarak, İsrail için güvenlik kuşağı oluşturmaya çalışıyor.

Ortadoğu halklarının olduğu gibi Lübnan halkının da barış ve özgürlük içinde yaşaması ABD ve İsrail’in saldırgan ve işgalci politikalarına son verilmesine bağlıdır.

BM Ortadoğu’da barışı tesis edecek bir rol oynayacaksa, Irak’ta ABD işgalinin ve Filistin’de İsrail işgalinin sona ermesini sağlayacak tedbirler almalıdır.

AKP iktidarı, ‘Lübnan’a barışı tesis için gidiyoruz’ yalanı ile kimseyi kandıramaz. Lübnan’a gönderilen Türkiye askeri, İsrail’ in yeni saldırıları karşısında Lübnan halkını silahsızlandırma ve savunmasız bırakma anlamına gelecek adımları atmak üzere Lübnan’a gelen BM gücünün bir parçası olacaktır. Üstelik İsrail saldırganlığının silahlı çatışma ve yeni ölümleri hazırda beklettiği Lübnan’a asker göndermek, evlatlarımızı ateşin ve ölümün içine atmak olacaktır.

AKP hükümetinin ABD’nin kuyruğunda Lübnan’a İsrail için güvenlik gücü gönderme tezkeresi meclisten, Türkiye halkının ezici çoğunluğunun karşı olmasına rağmen AKP’li milletvekillerinin oyları ile geçti.

Tezkere kabul oyu veren AKP milletvekillerinin adlarını hiç unutmayacağız.

Onları Türkiye’nin utanç defterine yazıyoruz.

Onlar, bu günden itibaren  Lübnan’da öldürülecek her çocuk, kadın, genç yaşlının ölümünden sorumlu olacaklardır.

Evsiz Lübnanlının acısından yükselen, İsrail’in yeni doğmuş bebeğini öldürdüğü annenin ağıdında dile gelen bedduanın muhatabı onlardır.

Veballeri büyüktür.

Veballeri İsrail’e yeni saldırılara girişme cesareti vermiş olmaktan gelmektedir.

Tezkere’nin TBMM’de görüşüldüğü gün İsrail İran ve Suriye’yi de tehdit eden yeni saldırgan emellerini açıklamıştır.

Tezkereye hayır demek yürekliğini ve cesaretini gösterenleri kutluyoruz.. Türkiye için bölgede bir gelecek olacaksa, bu onurlu hayır diyen sesin içinden boy verecektir.

Tezkereci AKP iktidarının peşini bırakmayacağız.

Savaş ve işgale her suç ortaklığında biz savaş ve işgal karşıtlarını karşılarında bulmaya devam edecek.

5 Eylül’de Ankara’da olduğu gibi sokakları doldurarak milyonlarca Türkiyelinin savaş ve işgal karşıtının sesi olmaya devam edeceğiz.

Değerli dostlar;

ABD ve İsrail’in Suriye ve İran’ı tehdit ettiğini unutmayalım. ABD’nin fırsatını yarattığı ilk anda İran’a karşı, ya doğrudan ya da taşeronu İsrail’i kullanarak saldıracağını unutmayalım.. Üstelik İsrail’in böyle bir saldırı için Lübnan işini BM’ye havale etmişliğin rahatlığı ile hazırlanmaya başladığını bilelim.

Dünyamız ve bölgemiz ABD emperyalizminin başını çektiği emperyalist haydutlar çetesinin tehdidi ve saldırısı altında..Bu tehdit ve saldırganlık devam ettikçe yaşadığımız her gün bizlerin tezkereye karşı çıkarken dile getirdiklerini doğrulayarak yaşanacaktır.

Şimdi görevimiz, ABD’nin Irak’tan çekilmesini sağlayacak bir savaş ve işgal karşıtı dayanışmayı güçlendirmek; İran başta olmak üzere komşularımıza saldırmasına imkan vermeyecek bir mücadeleyi yükseltmektir. Küresel BAK bu mücadelenin en önünde durmayı sürdürecektir.

AKP iktidarının Türkiye’yi ABD ve İsrail’in suç ortağı haline getirmesine izin vermemek için tezkereye karşı sesini yükselten, sokağa çıkan herkese teşekkür ederiz. ‘Milletin vekillerinin’ İsrail’e taşeron hizmeti seçmelerine rağmen, Türkiye halkının yüzde doksanı ile buluşan bu savaş ve işgal karşıtı sesin onuru hepimizindir.

Lübnan’a Asker Gönderilmesin, Irak’ta İşgale Son, Filistin’e Özgürlük, İran’a Dokunma

Küresel Barış Ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.