05 Ocak 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Basına ve Kamuoyuna

HER YER FİLİSTİN, HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ

27 Aralık Cumartesi başlayan İsrail hava harekatı, yüzlerce ölü ve binlerce yaralı Filistinliye rağmen 3 Ocak Cumartesi gecesi 20 bin askerin başlattığı ve ağır silahlarla desteklenen bir kara harekatına dönüştü. İsrail ordusu Gazze’ye girdi ve fiili işgalin ilk iki gününde 100’e yakın Filistinli daha öldürdüler.

1.5 milyon Filistinli önce bir kafese sıkıştırılır gibi, Gazze’ye sıkıştırıldı. Bütün kapılar kapatıldı. Dünyayla bağı kesildi. Havadan, karadan ve denizden bombardımana tutuldu. İsrail ordusu dünyanın gözü önünde adeta kafesteki kuşları ağır silahlarla avlar gibi öldürüyor Filistinli kadınları ve çocukları.

10 günde 500’ün üzerinde insan öldü. Yaralı sayısı 3000’e yaklaşıyor. Bu terörist bir devletin bütün insani değerleri ayaklar altına alan saldırganlığıdır. Saldırının arkasında ABD yönetimi var. Devletler suskun. Dünya kamuoyu infialde ve sokaklarda günlerdir VAHŞETİ DURDURUN, İSRAİL’İ DURDURUN diye feryat ediyor vicdan sahibi insanlar.

BİR İSRAİLLİNİN HAYATI YÜZLERCE FİLİSTİNLİNİN HAYATI DEĞERİNDE

Dünyaca ünlü Britanyalı yazar John Berger ve Uruguaylı yazar Eduardo Galeano, İsrail ordusunun Gazze’ye karşı günlerdir devam eden askeri operasyonların durdurulması ve dayanışma amaçlı bir metin yayımladı. Uluslararası kamuoyuna yönelik bu çağrıyı burada tekrarlıyor ve paylaşıyoruz.

“Bizler şimdi de İsrail ve Filistin halkı arasındaki 60 yıllık çatışmanın son ve belki de kesin bir sondan önceki – perdesini izliyoruz. Bu trajik çatışmanın karmaşıklığı üzerine, kah bir tarafı, kah diğerini savunan milyarlarca söz söylendi. Bugün İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları karsısında, aslında bu çatışmanın arkasında her zaman ustu örtük olarak ortada duran hesaplar açıkça gün ışığına çıkarıldı. Bir İsrailli mağdurun ölümü yüzlerce Filistinlinin öldürülmesini meşrulaştırıyor. Bir İsraillinin hayatı yüzlerce Filistinlinin hayatı değerinde. İsrail Devleti ve dünya medyasının -azıcık bir sorgulamayla- akılsızca tekrar ettiği, aşağı yukarı bu. Ve 20. Yüzyıl Avrupa tarihinin en uzun yabancı toprak işgalini meşrulaştıran bu iddia, bastan ayağa ırkçı. Yahudi halkının bunu kabul etmesi, tüm dünyanın aynı fikirde olması ve Filistinlilerin buna boyun eğmek zorunda kalması, tarihin ironik şakalarından biri. Hiçbir yerde kahkahalar duyulmuyor. Öte yandan, biz bunu daha ve daha yüksek sesle çürütebiliriz. Haydi, öyle yapalım.”

FİLİSTİNİN TEK UMUDU KÜRESEL DAYANIŞMA

İsrail’in ırkçı, sömürgeci ve işgalci politikalarının kurbanı olan Filistin halkıyla, küresel dayanışmayı örgütlememizin tam zamanıdır. Bu dayanışma ise mutlaka soyut sloganların ötesine geçmek zorunda. İsrail saldırganlığı karşısında direnmek ve ölmekten başka hiç bir çaresi olmayan Filistin halkının tek umudu uluslar arası tepki ve dayanışmadır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’e karşı öfkeli sözler söylüyor. Filistin halkının yanında olduğunu açıklıyor. Eğer gerçekten öyleyse, biz Türkiye hükümetinden somut kararlar ve adımlar bekliyoruz. Parti kongrelerinde atılan nutuklar, Ortadoğu’da yapılan diplomatik turlar, sonucu değiştirmiyor. Somut yaptırımlar görmek istiyoruz.

TÜRKİYE HÜKÜMETİ SOMUT ADIM ATSIN

Günlerdir sokaklarda, meydanlarda İsrail’in katliamına, işgaline ortak olmayı reddediyoruz. Hükümetten de bunu talep ediyoruz.

İsrail ile Türkiye arasındaki açık ve gizli işbirliklerinin derhal askıya alınmasını istiyoruz.

İsrail ile devam eden askeri, diplomatik ve ekonomik ilişkiler, Filistinlilerin ve Gazze’deki sivillerin üstüne bomba olup yağıyor. Bu ilişkilerin tümünün hemen dondurulmasını talep ediyoruz.

Gazze’yi bombalayan İsrail uçaklarını kullanan pilotların Türkiye’de, Konya’da eğitildiği biliniyor. Artık, tek bir İsrail askerine bile eğitim verilmesini istemiyoruz. Bütün askeri anlaşmalarla birlikte eğitim anlaşmaları sona erdirilsin.

Türkiye’nin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde İsrail’in durdurulmasını ve Gazze’ye insani yardım konusunda derhal harekete geçilmesini bekliyoruz.

MECLİS’TEKİ MİLLETVEKİLLERİNE SESLENİYORUZ

Meclis’teki tüm partilerin milletvekillerine sesleniyoruz: ABD’nin Irak işgalinin başlamasından 5,5 yıl sonra, bugün, yine bütün kentlerimizin sokaklarından yükselen barış talebine kulak vermek zorundasınız. Niçin susuyorsunuz? Bugün İsrail’e somut yaptırımlar uygulamak için harekete geçmenin zamanıdır.

Yaklaşık onbeş yıldan bu yana İsrail ile imzalanan açık ya da  ‘gizli’ anlaşmaların, İsrail savaş uçaklarının Türkiye’de eğitim yapmasına olanak sağlanması, uçak ve tank modernizasyonu adı altında İsrail’e büyük kaynaklar aktarmış olması, ülkemizi İsrail’in işlediği insanlık suçuna ortak yapmaktadır. Biz bundan utanç duyuyoruz ve  suça ortak olmak istemiyoruz. Sizden de bunu bekliyoruz.

FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİL!

İsrail’in uyguladığı devlet terörizmi, hem kendi sivil halkını, hem de tüm dünyadaki Yahudi cemaatlerini hedef haline getiriyor, halklar arasındaki düşmanlıkları körüklüyor. Bütün dünyada olduğu gibi, İsrail’de de, devletinin yalanlarına, savaş politikalarına karşı günlerdir gösteriler yapılıyor. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu,  bir yandan işgale karşı Filistin halkıyla dayanışırken, aynı zamanda İsrailli savaş karşıtlarının da yanında.

Atılması gereken ilk adım, İsrail’in derhal bombalamayı durdurması, Gazze’den tüm askerlerini çekmesi, kuşatma ve ambargoyu sona erdirmesidir. Gazze’ye uluslar arası insani yardım bir an önce yapılmalıdır.

Türkiye’de akıl ve vicdan sahibi herkesi Filistin halkıyla dayanışmak için, İsrail Gazze’den çekilene kadar sürecek olan gösterilere katılmaya, sokaklara çıkmaya davet ediyoruz.

Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.