03 Temmuz 2010 – 6. ASF Savaş ve Barış Buluşması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

Aşağıda 3 Temmuz’da altıncı Avrupa Sosyal Forumu’nda yapılan Savaş Karşıtı buluşmanın sonucunda hazırlanan ve 4 Temmuz’da yapılan Sosyal Hareketler buluşmasında kabul edilen “Savaş ve Barış Buluşması” deklarasyonun Türkçesi ve İngilizcesi var.

Savaş ve Barış Buluşması

Savaş ve barış buluşması, ekonomik krizin hissedildiği bir süreçte, Avrupa devletlerinin askeri bütçelerini ve silah ticaretini artırmasını kınıyor. Avrupa Birliği iddia edildiği gibi “yumuşak güç” değil. Barışı ve sosyal ihtiyaçları korumak için, 29 Eylül’de barış ve savaş karşıtı hareketi sendika protestosuna katılmaya çağırıyoruz.

Lizbon’da 15-21 Kasım’da yapılacak dünya barışına büyük bir engel teşkil eden yeni NATO stratejisini protesto etmek için NATO zirvesine karşı Eylem Haftası’nı destekliyoruz. Afganistan’da savaşın derhal durdurulmasını ve askeri birliklerin geri çekilmesini talep ediyoruz. 8-9 Ekim’de Afganistan işgalinin yıldönümünde harekete geçmeye hazırlanıyoruz.

Kürt sorununun çözümünde çatışmalarla sonuç alınamayacaktır. Buluşma, Kürt ve Türk sosyal hareketlerinin, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik çözümü için başlattıkları seferberliği güçlü bir şekilde destekliyor. Biz sadece kendi halklarının insan haklarını savunan ve 18 Ekim’de yargılanacak olan seçilmiş Kürt siyasetçilerini destekliyoruz.

Kıbrıs’ta barışçıl bir hayatı sağlamak için adadaki askeri işgal sona erdirilmelidir. Barışçıl Kafkaslar için ısrar ediyoruz ve herkesi Haziran 2011’de Tiflis’te yapılacak barış konferansına katılmaya çağırıyoruz.

Gazze’deki yasadışı kuşatmayı kırmaya çalışırken İsrail askerleri tarafından katledilen kişiler için yas tutuyoruz ve sorumluları hesap vermeye çağırıyoruz. Buluşma, Filistin halkıyla ve Filistin için adalet isteyen İsrail hareketi ile dayanışıyor ve İsrail uluslararası hukuka dayalı Filistin’in haklarını tanıyana dek Filistin sivil hareketinin İsrail’e karşı boykot, yalnızlaştırma ve yaptırım kampanyası çağrısını destekliyor. İsrail’in Filistin haklarını ihlal etmesine ortaklık eden kurumlar ve şirketlere, İsrail’i destekleyen Avrupa hükümetlerine ve AB-İsrail İşbirliği Anlaşmasına karşı koordineli kampanyaların artırılmasına çağırıyoruz. Nükleer Silahsızlandırma Konferansında yeniden ifade edildiği gibi tüm bölge nükleer silahlardan arındırılmalı ve İsrail’in nükleer silahlarını açıklayan Mordehay Vanunu’nun serbest bırakılmalı ve cesaretinden dolayı onurlandırılmalı.

Irak’taki savaşa karşı 2003 hareketini örgütleyen Avrupa Sosyal Forumu, acı çeken Irak halkını unutmadı ve Paris’te Aralık ayının ilk haftasında toplanacak Irak Sivil Toplum Dayanışma İnisiyatifi vasıtasıyla Irak insan hakları gruplarını, sendikalarını ve sosyal hareketini destekliyor.

Buluşma, 27-31 Ağustos’ta Yunanistan’da Frontex’e karşı seferberlik haftası, 24 Eylül – 3 Kasım’da Brüksel eylemleri gibi, özel askeri ve güvenlik şirketlerini durdurmak için eylem ve kampanyaları ve Avrupa sınırlarında militarizme karşı kampanyaları destekliyor. Bütün bu hedefler ve kampanyalar, ekonomi ve toplumların küresel silahsızlanması için 21 Eylül Uluslararası Barış Günü’nde kutlanacak.

The War and Peace Assembly

6. ESF – İstanbul – 03.07.2010

The war and peace assembly denounces that at a time of economic crisis, European states are increasing their military budgets and trade of weapons. The European Union  is not the “soft power” it meant to be. To protect peace and social needs, we call peace and antiwar movements to join the trade unions protest on the 29th of September.

We support the Week of Action against the NATO summit of 15-21 November 2010 in Lisbon in order to oppose the new NATO strategy that is a major obstacle to achieving world peace. We call for an immediate end of the war in Afghanistan and the withdrawal of the troops, and we are ready to mobilize for the tragic anniversary of the invasion on 8-9 October.

The assembly strongly supports the mobilization of Kurdish and Turkish movements for a peaceful and democratic solution of the Kurdish issue, there is no military way out of the conflict. We stand in solidarity with the Kurdish elected representatives that will be on trial on 18 October for simply defending human rights of their people.

The military occupation of Cyprus should come to an end, to allow peaceful life on the island.

We urge for a peaceful Caucasus and invite everybody to participate in the peace conference in June 2011 in Tbilissi.

We mourn the loss of those killed by the Israeli military while trying to break the illegal siege of Gaza and call for accountability of those responsible. This assembly stands in solidarity with the Palestinian people and the Israeli movements for justice for Palestinians and endorses the Palestinian civil society call for a campaign of boycott, divestment and sanctions (BDS) against Israel until it complies with Palestinian rights based on international law. We call for an escalation of coordinated campaigns against institutions and companies complicit with Israeli violations of Palestinian rights, of the complicity of European governments with Israeli impunity and the EU-Israel Association Agreement. The whole region needs to be denuclearized, as stated again in the NPT conference, and Mordechai Vanunu deserves freedom and honour for his courauge to reveal the Israeli nuclear arsenal.

The European Social Forum, that was a fundamental space to organize the huge 2003 mobilization against the war in Iraq, does not forget the suffering of Iraqi people and supports its human rights groups, unions and social movements through the Iraqi Civil Society Solidarity Initiative that will meet in Paris in the first week of December.

The assembly supports actions and campaigns to stop private military and security companies, and campaigns against the militarization of European borders, such as the week of mobilization against Frontex on 27-31 August in Greece and actions in Bruxelles on 24 September – 3 October.

All these causes and campaigns will be celebrated in the International Day of Peace, 21 September, for the global demilitarization of economies and societies.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.